1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
3 years ago
6

In the figure, DE and DF are midsegments of triangle ABC. Find BC. Enter your answer as a number.

Mathematics
1 answer:
stich3 [128]3 years ago
8 0

Answer:

of DJ ig DJ of DJ KFC ccj KFC ch it duh if ffg j.g ccj

Step-by-step explanation:

♡

You might be interested in
50 Points and brainliest, simple data
Masja [62]
14 | 7 | 21
6 | 3 | 9
20 |10| 30

i hope you understand how im trying to put i
7 0
3 years ago
How many qt equal to 5 gal
Naily [24]
20 quarts equal 5 gallons. There are 4 quarts in a gallon so:


4 x 5 = 20
7 0
3 years ago
HELP THIS IS DUE TODAY. A B C or D. The table shows the relationship of how many pounds of pecans are needed to make a certain n
vlabodo [156]
The 4th, did this and got a 100%
7 0
3 years ago
It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?
Arlecino [84]
Each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
6 0
3 years ago
William has $7.50 to spend at the pretzel shop. A pretzel costs $1.25 and a soft drink costs $0.90. He buys one drink and p Whic
Basile [38]

Complete Question

William has $7.50 to spend at the pretzel shop. A large pretzel costs $1.25 and a soft drink costs $0.90. He buys one drink and p pretzels. Which inequality can be used to find the number of pretzels William can buy?

a) 1.25p−0.9≤7.5

b) 1.25p+0.9≤7.5

c) 1.25p+0.9≥7.5

d) 1.25+0.9p≤7.5

Answer:

b) 1.25p+0.9≤7.5

Step-by-step explanation:

William has $7.50 to spend at the pretzel shop.

This means Williams can spend at least $7.50

A pretzel costs $1.25 and a soft drink costs $0.90. He buys one drink and ?pretzel

Therefore, the inequality can be used to find the number of pretzels William can buy is written as

1.25p+0.9≤7.5

Option b is the correct option

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following us the solution to 6 | x-9 | > 12?​
    8·1 answer
  • What is the minimum area of cardboard needed to make a box that is 16 centimeters long, 12 centimeters wide, and 6 centimeters t
    6·1 answer
  • Line segment AB is shown on a coordinate grid:
    6·2 answers
  • Factory expression over the complex numbers.<br> X^2 + 52
    11·1 answer
  • A rectangle has a perimeter of 269.4 miles and a base of 77.6 miles. What is the height?
    8·1 answer
  • What is 2+2= in addition
    14·2 answers
  • so I have to take my keystone's soon even tho I have only half of the required material learned cuz of corona and I have to pass
    15·1 answer
  • Susan plans to use 120 feet of fencing to enclose a rectangular area for a garden. Which equation best models the area, y, of th
    11·2 answers
  • The square of the product of 4 and a number.
    15·2 answers
  • Identify the vertex, equation of the axis of symmetry, y-intercept, and zeros of the graph of a quadratic function.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!