1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
3 years ago
5

HELP!!! I NEED HELP!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Oliga [24]3 years ago
7 0

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

You might be interested in
A group of preschoolers has 8 boys and 24 girls. What is the ratio of girls to boys?
marta [7]
1 boy to every 3 girls
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which method is best using this equation 4x-2y=-2,-5x+6y=-15 and why
kipiarov [429]
I think that using the elimination method is the best, because it is the only method that I use when solving these types of equation. For example, for these two equations, you need to multiply one of the equations by a certain number so that you'd be able to find x and y. The elimination method is the method that tells you to do that. It is also the easiest method.

~Hope I helped!~
8 0
3 years ago
Please answer this multiple choice question, will give brainliest!
solmaris [256]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

<D and <A are vertical angles.

Vertical angles are congruent.

Congruent means the same or equal.

7 0
3 years ago
Find the value of x​
Lana71 [14]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I totally forgot how to do #4. Can you plz explain?
Dahasolnce [82]
The answer is F because you would have to multiply both 4 and 3 to get 12. Then you add both of the exponents for X to get 5. You wouldn't have to do anything for Y because you can't add it to anything.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I WILL AKE YOU THE BRAINLIEST EASY QUESTION
    11·2 answers
  • Combining like terms 7x + 2y - 2x -2y.
    8·1 answer
  • Circle the perfect squares
    15·1 answer
  • Avin and andrea are two of the children in the jones family gavin has as many brothers as sister andrea has twice as many as man
    9·1 answer
  • Which of the following is not a reason young drivers have higher auto insurance premiums than older drivers
    5·2 answers
  • Choose all the fractions that are equivalent to 1/7 .
    8·1 answer
  • How many metres are there in 200cm
    15·2 answers
  • Paul's Pizzeria sells 45 cheese pizzas and 20 pepperoni pizzas each week. What is the ratio of cheese pizzas to pepperoni pizzas
    12·2 answers
  • Find the values of x and y. Write your answer in simplest form
    7·2 answers
  • ∠A and ∠B are supplementary angles. If m∠A=(2x+26)∘ and m∠B=(x+25)∘, then find the measure of ∠B. [ 50 POINTS]
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!