Answer:
3) 109.27
4) 58.80
5) 48.65
Step-by-step explanation:
First divide the cost by the number of units to get the individual cost of each item.
Then multiply by the new number of units.
For example: 78.05 ÷ 5 = 15.61 for each.
15.61 x 7 = 109.27
Well if u think about it 2x3=6, 5x2=10,8x2=16, so pretty much what u are doing u are multiplying by 2
For the first one it is x= (y+3)/4