1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
8

The class decides to make chocolate chip cookies for Mr. Burn’s first day of school in September. Each student needs 3⁄4 of a st

ick of butter for the recipe. If 14 students want to make cookies, how many sticks of butter do they need to buy?
Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]2 years ago
3 0

Answer:

10 1/2 sticks, or 11 sticks with half a stick left over.

Step-by-step explanation:

If every student (and there are 14 students) needs 3/4 stick of butter, the equation is 3/4 x 14 = 10 1/2

You might be interested in
The speedy fast ski resort has started to keep track of number of skiers and snowboarders who bought season passes. The ratio of
pogonyaev
1250 skiers bought season passes

2500 snowboarders bought season passes
5 0
3 years ago
Evaluate the expression.
Zinaida [17]

Answer:

-2(10(-4))²

-2(-40)²

-2 × 1600

= -3200

6 0
2 years ago
A.3(f) The line graphed on the grid represents the first of two equations in a system of linear equations.
Aneli [31]
I don’t any idea for this
6 0
2 years ago
1: Is 5 / 3(1-x) Equivalent to 8-8x<br><br> 2: Is 2(6 - 3x) equivalent to 2(3x) +x?
iris [78.8K]

Answer:

1. no. 2.no

Step-by-step explanation:

1.\frac{5}{3 - 3x}

= (5\3) × (1/1-x)

but 8-8x = 8(1-x)

2. 2(6-3x) = 12-6x =6(2-x)

2(3x) + x= 6x +x = 7x

4 0
3 years ago
PLZ HELP 20 POINTS AND CHOOSING BRAINLIEST
kow [346]
The answer is C (301.6)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A conference room can seat a maximum of 85 people. The Principal and two counselors need to meet with the school's juniors to di
    7·1 answer
  • At president bush's inauguration in 2005, the newspaper headline stated there were about 400,000 people in attendance at the new
    14·2 answers
  • How to round number to the given place value position
    8·1 answer
  • I might be brain dead but can you help me and tell me how to solve this if I don’t have measurements?
    5·1 answer
  • ben has 8 rows of math problem to answer each row has 5 problems. how many problems dose ben have to answer?
    13·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Reread or review the short short story below "Dirty Bird".
    8·1 answer
  • Please help 15 points
    10·1 answer
  • Brita has a monthly budget of x dollars. Every month, $1,425 is spent on her mortgage. One-third of her remaining budget is spen
    8·1 answer
  • P(x)= 3x; find p(-6)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!