1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
9

Of the Grade 6 students surveyed, 12% bring their lunch to school. Suppose 24 sixth graders do this. How many Grade 6 students a

re at the school?
Mathematics
2 answers:
Natali5045456 [20]3 years ago
6 0
Do it with a proportion...

12(%)      24(out of total)
----    =   ------
100         x (the total)

Let's do it with the quick 'fish' method.

Go from 24 (the known number in the fraction with the var) and multiply by 100.

2400 you then divide it by 12, which equals 200.

There are 200 kids in total. 

To check: Put 24 over 200= 24/200
Divide 24 by 200=  0.12
Multiply that by 100, which equals 12.

So the final answer is 200.
Mandarinka [93]3 years ago
5 0
Let's set up a proportion

\frac{24}{x}  \frac{12}{100}

Solve:
24 x 100 = 2400
2400/12 = 200
x = 200

Hope this helped! If you have any more questions or don't understand, please comment or DM me. :)
You might be interested in
Which equation could represent the relationship shown in the scatter plot?
KonstantinChe [14]
Choice D : look at where you think the line would be if it followed the direction of the data so that about half of the points fell above the line and half below. The two most important things to note are the slope of the line and y intercept.
This is a negative relationship as the line falls as you read it from left to right. That eliminates choice C. Next, it appears the line of best fit would have a y intercept around 10 on the y axis and then fall down and to the right cutting the data. Note that choices A and B have y intercepts that don't make sense for the data. Choice D does have a y intercept of 10 and a negative slope.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ill give brainlist
Mariana [72]

The missing step 2 should be;

The quantity of the sum of thirty six plus two divided by 0.5 − 14.8 ÷ 8

The missing step 6 would be that; 76 - 1.85

<h3>How to Solve Mathematical Order of Operations?</h3>

We want to know the steps to solving the expression the quantity of the sum of six squared plus two divided by the absolute value of negative 0.5 − 14.8 ÷ 8

This can be expressed as;

6² + 2 ÷ |-0.5| - 14.8 ÷ 8

Thus, the next step which is step 2 should be;

The quantity of the sum of thirty six plus two divided by 0.5 − 14.8 ÷ 8

The missing step 6 would be that;

76 - 1.85

Read more about Order of Operations at; brainly.com/question/27529825

#SPJ1

7 0
1 year ago
NEED HELP WITH BOTH PLZ
Natalija [7]
For question 1)
During the 8-9 , Mr hare travel 40miles
For the time 9 onwards they travel concurrently,
Let x be the distance covered by both since they can only meet if they covered the sams distance,
x/50 = x/40 -1 ,where the 1 is the (8-9) 1 hr
x/40 - x/50 = 1
x = 200
Time take by Mr Hare = 200/ 40 = 5
from 8 add 5 hours will be 1
ans is b
2)
during 8- 9 hare travelled 50miles
let x be the distance
x/55= x/50-1
x/50-x/55=1
x=550miles
time taken by hare = 550/50=11 hr
ie when they first meet it will be 7pm
so ans is b 8
7 0
3 years ago
.Que propriedade foi aplicada nas alternativas a seguir?
vlada-n [284]
Answer is C hope this helps
5 0
3 years ago
How many factors does the algebraic expression 5xyhave?
soldier1979 [14.2K]
It has 3 factors, 5 x and y
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What would you use a two-way table to display data?
    10·1 answer
  • Help please and explain
    7·1 answer
  • The polynomial x3 + 4x2 – 9x – 36 has 4 terms. Use factoring by grouping to find the correct factorization.
    7·2 answers
  • From 2003 to 2004 the number of students in a school DECLINED by 140 students
    11·1 answer
  • How do you factor 5 out of 5x+40
    10·2 answers
  • 1<br> What word phrase can you use to represent the algebraic expression?<br><br> 2x + 7
    13·1 answer
  • Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?
    11·2 answers
  • Help me I didn't learn this lol ╥﹏╥
    8·2 answers
  • The triangles below are similar. 410R 85° 540 859 Which similarity statements describe the relationship between the two triangle
    9·1 answer
  • Someone please help me
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!