1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
3 years ago
12

draw the graph for the each of the equation in two variables (I) x+y=4 first putting x=0,then putting x=1​

Mathematics
1 answer:
Snowcat [4.5K]3 years ago
5 0

Answer:

                                                                     

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a shopkeeper purchased a TV at ₹15,000 and gives a discount of 20% on its marked prize and still got a profit of 8% . find the m
Setler79 [48]

\huge\sf\underline{Answer}

\sf\longrightarrow selling \: prize \:   =  \frac{100 + profit\%}{100}  \times cp

\sf\longrightarrow  \frac{108}{100}  \times 15000 = 16200

Let the marked prize of the TV be x .

\sf\longrightarrow discount = 20\% \: of \: x \:  =  \frac{20}{100}x =  \frac{x}{5}

We have SP = MP - Discount

\sf\longrightarrow 16200 \:  =  \: x -  \frac{x}{5}

\sf\longrightarrow 16200 \:  =  \frac{4x}{5}

\sf\longrightarrow x \:  =  \: 20250

<em>Hence </em><em>,</em><em> </em><em>T</em><em>he </em><em>marked</em><em> </em><em>prize</em><em> </em><em>of </em><em>the </em><em>TV </em><em>is </em><em>₹</em><em>2</em><em>0</em><em>,</em><em>2</em><em>5</em><em>0</em><em> </em><em>.</em>

<em>Hope </em><em>it </em><em>helps </em><em>~</em><em> </em>

7 0
2 years ago
WILL MARK BRAINLIEST, HURRY!! Two hot air balloons are traveling along the same path away from a town, beginning from different
Tpy6a [65]

Answer:

A. Henry's balloon was farther from the town at the beginning, and it

traveled more quickly.

Step-by-step explanation:

have amazing day♡

5 0
1 year ago
Riley called for pizza delivery. She was told the cost is $5 per pizza plus a $6 delivery charge. Fill in the blanks to create a
Nimfa-mama [501]

Answer:

subtract the delivery fee from the 20 dollars. $20 - $6 = $14. 2. Find the number of pizzas with the $14 that she can use. $14 ÷ $5 = 2 R $4.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Find the unit rate for 420 miles on 10 gallons of gas
Mars2501 [29]

Answer:

42 miles per gallon

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A relative asked her aunt that lives in Canada to send her some money to help her pay for her school tuition in the US. Her aunt
Bezzdna [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

ejbvsksfkdsk

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The vertex of this parabola is at (2,-4). When the y-value is -3 and the x-value is -3. What is the coefficient of the squared e
    7·1 answer
  • Raul has $40
    13·2 answers
  • Can someone please help me with this
    11·1 answer
  • What is the height of the pyramid??
    10·1 answer
  • I dont understand this
    11·1 answer
  • 3x + 2<br> 38<br> 12/<br> 12<br> 30<br> 12x-7
    9·1 answer
  • 1 +1 = ???????????????????????????
    13·1 answer
  • Is the question: Do prefer doing cool math problems or reading about old boring history? fair or biased
    14·2 answers
  • Negative four times positive nine​
    12·1 answer
  • The distance between city A and city B is 760km. A car starts to travel from A to B at 80 km/h at 8 o'clock. The other car start
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!