Answer:
P43=4!(4–3)!=241=24
Step-by-step explanation:
There are four choices you can make for the lead reindeer. For each possible choice, there are then three remaining you can choose to fly second, making 4×3=12 choices for the lead pair. For each possible choice there are two remaining reindeer to take up the back position, making 12×2=24 choices for the team of three.
This type of problem is called a permutation problem, and we write Pnr for the number of ways of choosing r items from n possibilities when the order of the items matters. In this case we are choosing 3 reindeer from 4 possibilities, and the order they appear in the flying line does matter, so the answer we want is P43. The general formula is Pnr=n!(n−r)!. For the answer we are looking for we therefore have:
P43=4!(4–3)!=241=24
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
1.22 i think
Step-by-step explanation: