1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
3 years ago
6

What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?

Mathematics
1 answer:
pashok25 [27]3 years ago
3 0

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

You might be interested in
Pls help
zzz [600]
Answer: 40%

8+4+8 =20, there’s 8 tomato plants so 20/8=0.4
3 0
3 years ago
What is the volume of the composite figure. I said 36 but it is wrong.
scZoUnD [109]

Answer:

108

Step-by-step explanation:

You are correct for stating one tissue box has a volume for 36.

But notice there are 3 tissue boxes, so in order to find the total volume, you should add them up.

36+36+36=108

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
From data gathered in the period 2008−2012, the yearly value of U.S. exports can be modeled by the function E(x) = −228x3 + 2,25
tester [92]

Answer:you got this:)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 42 ab 35ab4 and 42ab42
Lana71 [14]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is 67% of 89.5?
erastovalidia [21]
67% of 89.5 is 59.965.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 20% of what number is 12
    13·2 answers
  • -6/5x+2=21/25 anyone?
    10·2 answers
  • Help plzzzz ASAPPPPP
    9·1 answer
  • Round 45,122 to nearest ten thousand
    11·2 answers
  • What is the slope of the line? A. -1 <br> B. 0<br> C. 1 <br> D. 20
    5·2 answers
  • What is the product of -1/2 x 1/8 in simplest form
    9·1 answer
  • A small fair charges an admission fee for children and adults. The cost for admission is $3 per adult and $2 per child. On a cer
    10·1 answer
  • What is the area of the trapezoid?
    10·2 answers
  • Solve the equation.<br> 7(1 – 8x) – 6 = 169
    9·2 answers
  • Brooke solved the equation below:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!