1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
4 years ago
6

What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?

Mathematics
1 answer:
pashok25 [27]4 years ago
3 0

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

You might be interested in
Which expression is equivalent to 3x+10−x+12<br> a.24x<br> b.4x + 22<br> c.26x<br> d.2x + 22
jok3333 [9.3K]
The answer is:  [D]:  2x + 22  .
______________________________________________
8 0
4 years ago
In physics, kinetic energy is the energy of an object in motion. Kinetic energy, K, measured in joules (J), is
Kryger [21]

Answer:

m =  \frac{2k}{v^{2} }

Step-by-step explanation:

k  =  \frac{1}{2} mv ^{2}

v ^{2} m = 2k

m =  \frac{2k}{v ^{2} }

5 0
4 years ago
Gregory was 62.45 in. tall in February. He was 67.25 in. tall in August. If h represents the number of inches Gregory grew, whic
Monica [59]
D. 62.45h = 67.25
that is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.Triangle with midsegment drawn. The midsegment measures 45 units and the side parallel to the midsegment mea
Charra [1.4K]
According to the Triangle Midsegment Thereom, if the midsegment of a triangle is parallel to a side of the triangle, then the midsegment is half the length of side it is parallel to, therefore...
45=(7x+13)/2
And after that, you continue to solve the problem using Algebra
90=7x+13
77=7x
11=x
I hope this answer was helpful! :)
6 0
3 years ago
The watermelon bought by Peter is 3 times as heavy as the papaya bought by Paul. If the watermelon bought by Peter has a mass of
Juli2301 [7.4K]

Answer:

12.6

Step-by-step explanation:

4.2×3=12.6

I hope this answer can help you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help needed ASAP plz plz
    5·1 answer
  • Jorge finds 56% of his 75 classmates likes salsa music and 80% of his 60 relatives like salsa music.How many more of Jorge’s rel
    7·1 answer
  • For what value of "x" will the expression -3*5*x have a positive answer"
    14·1 answer
  • What is the least positive integer divisible by each of the first five composite numbers
    5·1 answer
  • Which of these is not a valid FICO credit score?<br> A.475 <br> B.275<br> C.375<br> D.575
    8·2 answers
  • The measure of the vertex angle of an isosceles triangle is 92. Find the measure of a base angle
    6·1 answer
  • Will mark brainliest and rate 5/5<br> 20 POINTS WILL BE GIVEN
    5·2 answers
  • A square of side 72 cm and a rectangle of length 90 cm have same perimeter. Find the difference in areas ?
    14·2 answers
  • Find the equation of the line thatcpasses through (3, 1) and is parallel to y=1-2x.​
    7·1 answer
  • Calculate the volume of a cylinder of radius 5cm and height 14cm (take pie 22/7)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!