1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
15

What is the simplest form of the expression (14.2a + 9.8b) – (13.1b – 0.2a) – (3.7a + 4.8b)

Mathematics
2 answers:
finlep [7]3 years ago
7 0

Answer:

10.7a-8.1b

Step-by-step explanation:

tangare [24]3 years ago
7 0

Answer: 24.3a - 8.1 + 0.29

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME

You might be interested in
Solve each equation.Show your work.<br>Can someone help me please??​
Inga [223]

Answer:

1/2a = -5

a = (-5 x 2) : 1

a = -10

8 - b = 9,5

b = 8 - 9,5

b = -1,25

0,1 = -10c

c = 0,1 : -10

c = -0,01

I hope it's helpful.

3 0
3 years ago
The factory produces 4 gallons of orange juice for every 24 gallons of apple juice but is use this ratio to answer the question
kkurt [141]

Answer:

For every 1 gallon of Orange Juice the factory makes 6 gallons of Apple Juice so id say the ratio is 1:6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
6(z+9) I need help figuring this out
NNADVOKAT [17]
The answer should be 6z + 54 but I’m not completely positive.
8 0
3 years ago
If Jim spins the spinner 16 times, how many times would you predict the spinner to land on blue based on theoretical probability
enot [183]

Answer:

The answer is 4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Angie paid $66.50 for 3.5 yards of fabric. What is the price of 1 yard of fabric?
tatyana61 [14]

Answer:

$19

Step-by-step explanation:

First you need to make a equation out of given information and this will be easiest to solve as an equation.

3.5      $66.50

1               x

-----------------------

3.5:1=66.50:x

3.5x=66.50/:3.5

x=19

On the right side you put one information(in this case number of yards) and on the left other information(cost) and you make proportion from up to down and solve for x.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A number is shown in word form. ''Seven hundred twenty-two thousand, five hundred" What is the number in standard form?​
    9·1 answer
  • I need help with 12 and 14
    13·1 answer
  • D=rt help solve for r
    6·1 answer
  • two right triangles share a common side and have equal areas. the hypotenuse of the light green triangle is one of the legs of d
    6·1 answer
  • Identify the next three terms in the geometric sequence 5, 10, 20, 40, ...​
    8·1 answer
  • Someone please help me asap!
    15·2 answers
  • You have two rocks: Rock A has a mass of 40g and volume of 8cm3 and Rock B has a mass of 60g and a volume of 30 cm3. Which rock
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME What is the least common denominator of the fraction 4 over x plus the fraction 2 x over x minus 1 plus the fract
    7·1 answer
  • The length of a rectangle is 3meters longer than the width. If the area is 34 square meters, find the rectangle's dimensions. Ro
    5·1 answer
  • There are y cupcakes in the class. It is two more than 4 times the number of donuts (X). How many donuts are there in the class?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!