1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
15

If susan, janice, and melvin take 2.0 hours to walk to their school at a rate of 1.0 m/s, how far is their school from their hou

se?
please help me huhu​
Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]3 years ago
3 0

Answer:

7.2 km

Step-by-step explanation:

Given that:

Hours taken = 2 hours

Walk rate = 1 m/s

Distance = Speed * time

Time taken in seconds = 2 * 60 * 60 = 7200 s

Hence,

Distance = 1 m/s * 7200s

Distance = 7200 meters

Distance in km = 7200 / 1000 = 7.2 km

You might be interested in
Kay has $15 more than kim. Together they have $55. How much does each person have
kherson [118]
Kay has 35 and Kim have 20
3 0
3 years ago
Complete the solution of the equation. Find the value of y when x equals 4. -7x + y = -22
xz_007 [3.2K]

-7x + y = -22

-7*4 + y = -22

y = -22 + 28

y = 6

4 0
3 years ago
If two sides of a triangle are 10 units and 13 units,a possible third side for the could be?
IrinaK [193]

Pythagorean theorem:

a^2+b^2=c^2

substitute:

10^2+13^2=c^2

simplify:

100+169=c^2

simplify:

269=c^2

take the square root:

c=16.4

The answer is 16.4

5 0
4 years ago
Which expression illustrates the associative property of addition? (3 19) – 12 = (3 12) – 19 3 (19 – 12) = 3 (19 12) (3 19) – 12
Gre4nikov [31]

Answer:

Associative Property

For multiplication, the rule is "a(bc) = (ab)c"; in numbers, this means 2(3×4) = (2×3)4.

5 0
2 years ago
What is 0.030 times 7.5
Rudik [331]

Answer:

.225

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 1 meter is times as long as 1 decimeter
    10·1 answer
  • One number is seven more than another. If their sum is -3 find the numbers
    14·1 answer
  • Selena rides her bicycle to work. It takes her 15 minutes to go 3 miles. How many feet will she travel in 3 minutes
    8·2 answers
  • 2w2 - W - 28 = 0<br> What is the answer to this??
    6·1 answer
  • Joanna bought pounds of apples, of a pound of strawberries, of a pound of grapes, pounds of oranges, and pounds of pears. How ma
    14·1 answer
  • Explain how to write an equation of a line given the slope and one point on the line
    5·2 answers
  • Free brainliest to the first person to answer the question correctly because I wuv ya'll!!!!
    13·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
  • 2x+8=80 please help I am in a test rn helppppp!!!!!
    7·2 answers
  • I also need help on this one smh
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!