1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
2 years ago
9

Is this a direct variation y=x+x

Mathematics
1 answer:
Lesechka [4]2 years ago
5 0

Answer:

x2=3

x1=2

y=10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
This is the question: -10.7 + (- 3.5 )
Inessa [10]

Answer:

the answer is -14.2

Step-by-step explanation:

-10.7 + (-3.5)= -14.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x+1=5x-8 Solving Equations with Many or No Solutions
aliina [53]

Hello!

\large\boxed{x = 3}

2x + 1 = 5x - 8

Solve by subtracting both sides by 2x:

2x - 2x + 1 = 5x - 2x - 8

1 = 3x - 8

Add 8 to both sides:

1 + 8 = 3x - 8 + 8

9 = 3x

Divide both sides by 3:

9/3 = 3x/3

x = 3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the ratio of the area of abc to the area of triangle qst..?
Ivahew [28]
The ration of a triangle is the same as a is to b as b is to c and c is to a.


6 0
3 years ago
George charged a motorized bicycle on his credit card for $2,000 on June 12. His balance before that purchase on that credit car
Gnesinka [82]
The calculation uses the accumulated daily balance method (ADB).
We assume the statement is based on calendar month (rare!).

George owes $500 from beginning to end of June, so 30 days out of 30.
Interest accrued is 500*0.013*30/30=$6.50.
He also owes $2000 from June 12 to June 30, so 19 days inclusively.
Interest accrued is $2000*.013*(19/30)=16.47
Total interest at the end of the month=$6.50+$16.47=$22.97
3 0
3 years ago
A retail store offers all television sets at 80%, or , of their original price if the customer buys a store membership for $100.
Natasha_Volkova [10]
Let X = be the amount the amount that new customer will have to pay X = 0.8P + 100 Given that the television is $1500, the discounted price is $1200. But the customer will have to pay the membership of $100. Therefore the total amount is $1300.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the drama club ordered 15 pizzas for the cast party if the 25 members ate 12 1/2 pizzas out of the 15 how much pizza did each ca
    7·1 answer
  • What is four-fifths of twenty?
    13·2 answers
  • 13 POINTS!
    13·2 answers
  • Amber can paint a room in 20 hours. Christy can paint the same room in 16 hours. How long does it take for both amber and christ
    6·1 answer
  • The figure below is a parallelogram. Find the measure of the<br> variables.
    12·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • ( Which of the following best describes an ecosystem in a neighborhood garden?
    10·1 answer
  • Pls help will give points
    10·1 answer
  • Convert 123000000 milligram into kilogram ​
    12·1 answer
  • Which of the following is an irrational number?<br> A) - ✓16<br> B) ✓0.4<br> C) ✓4<br> D) ✓16
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!