1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
11

LeBron bought a 8-pack of Powerade for $7.68. What is the unit rate for one bottle of Powerade?

Mathematics
1 answer:
swat323 years ago
6 0
About a dollar per bottle

You might be interested in
Quadrilateral ABCD is inscribed in circle O. What is ​ m∠B ​ ? Enter your answer in the box. ° A quadrilateral is inscribed in a
TiliK225 [7]

Answer:

m

Step-by-step explanation:

Step 1

Find the value of x

we know that

In an inscribed quadrilateral the opposites angles are supplementary

so

In this problem

m

substitute the values and solve for x

(2x-7)+(x+4)=180\°

3x-3=180\°

3x=183\°

x=183\°/3=61\°

step 2

Find the measure of angle B

m

substitute the value of x

m

8 0
3 years ago
The number of hours you study for an exam affects your grade. What is a reasonable value of the range?
Gwar [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The range is the grade. Domain is the amount of hours that you study for.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is it bad to have a foot fettish lol please be honest
Marizza181 [45]

Answer:

i think taht yes my dear friend lol

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Using pythagoras theorem.
Nat2105 [25]
My friend... My method wasn't wrong and I couldn't find any mistake on my procedure... Check it out and analyze it by yourself... 
Download docx
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tickets to a baseball game are 20 dollars for an adult and 15 dollars far a student. A school bus tickets for 45 adu6and 600 stu
yulyashka [42]

Answer:The total amount of money that the school will spend for tickets is $9900

Step-by-step explanation:

Tickets to a baseball game are 20 dollars for an adult and 15 dollars for a student. A school bus tickets for 45 adults and 600 students. This means that the total amount spent by the school on adult tickets is 20 × 45 = $900

The total amount spent by the school on students tickets is 15 × 600 = $9000

The total amount of money that the school will spend for tickets will be the sum of the amount spent on adult tickets and student tickets. It becomes

900 + 9000 = $9900

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify. -2.2 - 3.1
    5·2 answers
  • Maxwell bought a new pair of skis for $350. He put $110 down and received a students discount of $30. His mother gave him 1/2 of
    13·2 answers
  • Jose bought a bag of 6 oranges for $2.82.He also bought 5 pineapples.He gave the cashier $20 and received $1.43 change.What did
    6·1 answer
  • Explain why 1/12+1/12+1/12 is the same as 1/4
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=8%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%2028%20%2B%2024" id="TexFormula1" title="8 {}^{2} + 28 + 24" al
    12·2 answers
  • You deposit $4500 into a savings account for 3 years. How much interest do you earn if the savings account has a 5% interest rat
    14·2 answers
  • Pablo's father is 4 years older than his mother. Pablo's mother is 42 years old. How old is his father? Pablo's father's age is:
    8·1 answer
  • A.
    8·1 answer
  • Find the missing side length, m.
    5·1 answer
  • Quadratic transformation
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!