Answer:
C
Step-by-step explanation:
4.32/5=0.86 per bar
6.48/8=0.81 per bar <---- better buy
Answer:
B) Graph B only.
Step-by-step explanation:
Table A is not correct, because:
In Y = 2X, replacing each row:
3 =/= 2 x 2
6 =/= 2 x 4
9 =/= 2 * 6
Table B is correct, because:
When Y is 2, X is 1 which is equal to 2x1.
When Y is 4, X is 2 which is equal to 2x2.
Answer: 0.04 per pound
Step-by-step explanation:
A 5 pound bag of apples costs 4.50.
The unit price will be 4.50 divided by 5 which will be:
4.50 ÷ 5 = 0.9
The unit price is 0.9 per pound
A 8 pound bag of the same type of apples costs 7.52.
The unit price will be 7.52 divided by 8 which will give:
7.52 ÷ 8 = 0.94
The unit price is 0.94 per pound
The difference in the unit prices will be the subtraction of 0.90 from 0.94.
0.94 - 0.90 = 0.04
The difference in the unit prices is 0.04 per pound.
Answer:
617 ^ 15
Step-by-step explanation:
If the bases are the same when multiplying, add the exponents
617 ^ 9 * 617^6
617 ^(9+6)
617 ^ 15
Answer:
one to one function
Step-by-step explanation: