1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
3 years ago
15

Just need the answer. no explanation needed. ASAP answers!

Mathematics
2 answers:
Fiesta28 [93]3 years ago
7 0

I feel you my guy, struggling to get my ALS done too and graduate

LUCKY_DIMON [66]3 years ago
6 0

You should definitely improve the quality of the image, because I can't see anything clearly.

Also, the 4th answer is hidden.

You might be interested in
The profit at a chocolate shop can be represented using the function f(x)=3x−95, where x is the number of chocolate truffles sol
xz_007 [3.2K]
The slope is the constant rate of change. In this case, the number is being multiplied by 3 each time

The slope is 3
“x represents number of chocolate truffles sold each day”
Represents amount of chocolate truffles sold per day
7 0
2 years ago
How to graph this! Thank you
matrenka [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

Yay graphs!!!!!!

Okay so as you should know, the structure of a linear equation is y = mx + b.

B is the y-intercept

so the first thing to do is mark the coordinates (0,1) as the y-intercept

Now the slope is 1/4 x

this is also known as rise/run

A simpler way to do that is from (0,1) move up 1 and over four and place a point there

The coordinate should be (4,1)

Then draw a line through the two points

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is y – 3 = 7 (x – 5) in standard form?
yuradex [85]

Answer:

38=7x-y

Step-by-step explanation:

standard form= Ax+By+C

(y-3=7(x-5))

(y-3=7x-35)+3 to both sides

(y=7x-38) +38 to both sides

(y+38=7x) -y to both sides

38=7x-y

you have to move the 38 and y because if you moved the x value, than A becomes negative and it can't be in standard form

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 2 bags of cat food cost $11.50. How much would Marco spend on 6 bags of
pochemuha

Answer:$34.50

Step-by-step explanation:

First of all you’re gonna wanna know the total amount for ONE bag of cat food. so divide

11.50/2= 5.75

now add OR multiply (it doesn’t matter) 5.75 six times.

5.75x6= 34.5

hope this helped

8 0
2 years ago
The slope of a line perpendicular to y=4x-7 is
tatuchka [14]

Answer: m perpendicular = - 1/4

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you write (6)^-2 without exponents?
    14·2 answers
  • An 8 oz box of cocoa puffs costs $1.59 and a 2-pound box costs $6.79. which box is a better buy
    7·1 answer
  • the cost of renting a kayak is $12 for the first hour plus another $5 for each additional hour. which of the following represent
    6·2 answers
  • How much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost
    8·1 answer
  • Which of the following is a polynomial with roots 4, 2i, and −2i?
    5·2 answers
  • 1/3 x (9c+12) + (4c)+6
    5·1 answer
  • What is the mixed number form<br> of 33/8
    13·2 answers
  • I was doing my khan and i got stuck<br> 6=2(y+2)
    9·1 answer
  • What happens when the ordered pair (x,y) moves to the right?
    13·1 answer
  • SOMEONE HELP ME ASAP!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!