Answer:
580 is spent on onions and potatoes
Step-by-step explanation:
The grocery store ordered 47 bags of onions, and 1 bag costs 2.
It also ordered 167 bags of potatoes, and the bag costs 3.
47 bags onions X 2 render 94
162 bags potatoes X 3 render 486
94 (cost of onions) + 486 (cost of potatoes) = 580
On Call's unit rate is about $2.86 per hour, since $10/3.5 hours= $2.86/1 hour
Talk Time's unit rate is about $2.50 per hour, since $1.25/0.5 hours= $2.50/1 hour
Answer: Multiply the radius,r, by 2. Divide the angle measure, x, by 4.
a) 3(-2) + 4(3) = -6 + 12 = 6
b) 2(-2) -3(3) +5 = -4 -9 + 5 = -8
c) 4(-2) -(3) = -8 -3 = -11
d) -(-2) -2(3) = 4 -6 = -2
e) (1/2)(-2) +(3) = -1 +3 = 2
f) (2/3)(3) -(1/2)(-2) = 2 + 1 = 3