1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
2 years ago
11

Ten people put 63 boxes on a red truck and 38 boxes on a blue track About how many boxes did they load in all

Mathematics
1 answer:
jekas [21]2 years ago
7 0

Answer:

63+38=101

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use the graph to write an explicit function to represent the data and determine how much money Taryn earned in week 5.
kirill [66]

Answer:

answer is C f(n) = 4(3)n; f(5) = 972

Step-by-step explanation:

i took the test, also

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE THE QUESTION IS ON THE PICTURE!!
aev [14]
If he runs 30 minutes a day and does a lap in 5 minutes then divide 

6 0
3 years ago
Which proportion could be used to find the length of side b?​
Goshia [24]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Using the Sine Rule in ΔABC

\frac{a}{sinA} = \frac{b}{sinB} = \frac{c}{sinC}

∠C = 180° - (82 + 58)° = 180° - 140° = 40°

Completing values in the above formula gives

\frac{a}{sin58} = \frac{b}{sin82} = \frac{8.4}{sin40}

We require a pair of ratios which contain b and 3 known quantities, that is

\frac{b}{sin82} = \frac{8.4}{sin40}

OR

\frac{sin40}{8.4} = \frac{sin82}{b} → B

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round 0.311 to the nearest tenth
vodomira [7]
0.3 because it’s less than 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(look at image) can i get help with this?
navik [9.2K]

Answer:

m∡A = 14

m∡B = 76

Step-by-step explanation:

Two Angles are Complementary when they add up to 90 degrees.

So 3x -7 + 11x - 1 = 90, which we can solve.

14x - 8 = 90

14x = 98

x = 98/14 = 7

with the knowledge of x=7, we can find the angles:

m∡A = 3·7 - 7 = 14

m∡B = 11·7 - 1 = 76

Supplementary angles are angles that add up to 180 degrees, so the next assignment is very comparable, try it!

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please! #12, Thank you so much!
    12·2 answers
  • Use the points A(2,3) abd B (2,-3) to find length
    14·1 answer
  • Paul has just enough money to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser costs $0.30. How muc
    14·1 answer
  • Which line has a y-intercept of 3?
    14·2 answers
  • How can i evaluate the expression of , m=4 and n=9 , n+5m
    9·2 answers
  • An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
    7·1 answer
  • Crazy cakes makes wedding cakes and birthday cakes. One week they made 2 wedding cakes and 5 birthday cakes and made $500. The n
    15·1 answer
  • Guys can you please HELP!!?
    13·1 answer
  • jay has 8/10 pounds of pretzels he wants to make equal servings that are each 1/5 pound how many servings can he make
    12·2 answers
  • help me!!! Write an equation of the line passing through the point (2, 8) that is perpendicular to the line 2x - 3y = 7
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!