1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
6

Which of the following is a verbal

Mathematics
2 answers:
Yakvenalex [24]3 years ago
6 0

Answer:

A.) Three less than a number

Step-by-step explanation:

wolverine [178]3 years ago
3 0

Answer:  Three less than a number

Step-by-step explanation: z-3 means the three is subtracted from the unknown number.

<em>An unknown quantity less than three. would be 3 - z or  z < 3</em>

You might be interested in
Divide 6 divided by 3/5 <br><br><br> Answer only if u know please:)
meriva

Answer:

The answer is 10 or 10/1

3 0
3 years ago
Chapter 1 Math Review----the test will look very similar to these questions. Make sure
Bezzdna [24]

Answer:

a. is 5

c. is 3

e. is 6

b. is 1

d. is 4

f. is 2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Doughnuts at one shop cost £2.20 each. Doughnuts at a second shop cost 25% more. What is the difference in the cost of doughnuts
Zanzabum

Answer:

0.55

Step-by-step explanation:

diference= 25/100*2.20=0.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the quotient of 8,187 ÷ 24?
adell [148]

Answer:

341.125

Step-by-step explanation:

8187/24

341.125

7 0
3 years ago
How much is 2 3/4 cup plus 2 3/4 cup
Viefleur [7K]

Answer:

5.5 US cups

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 18in to 4 ft in simplest form
    14·1 answer
  • Which expression correctly represents the perimeter of a rectangle that is 12 centimeters long and 7 centimeters wide?
    13·2 answers
  • What is the unit rate of $10 for 8 cans of soup?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ASAPpppp
    10·2 answers
  • At homecoming, 125 tickets where sold. Tickets purchased for homecoming cost $20.5 without an activity card, and $15.75 with an
    5·1 answer
  • Can someone plz be nice and give me the answer:)
    13·1 answer
  • What is the value of the expression (25+25)×310?
    9·1 answer
  • Pls help! Will give brainliest
    14·2 answers
  • What are the coefficients of the expression -sup(x,2)+9x?
    10·1 answer
  • In 6-8, each table represents a linear relationship. Use the slope formula to find the slope or rate of change shown in each tab
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!