1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
14

Last year at a certain high school, 12 students sought the nomination for president of the student body. In how many ways could

the voters (student body) rank their first 4 choices?
Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
8 0

Answer:

<h3>495 different ways</h3>

Step-by-step explanation:

This question bothers on combination. Combination has to do with selection. When selecting r objects from a pool of n objects, this is expressed as;

nCr = n!/(n-r)!r!

For us to choose rank the first 4 choices from 12 students nominated, this can be done in 12C4 number of ways;

12C4 = 12!/(12-4)!4!

12C4 = 12!/8!4!

12C4 = 12*11*10*9*8!/8!*4*3*2

12C4 = 12*11*10*9/24

12C4 = 11880/24

12C4 = 495 ways

Hence this can be done in 495 different ways

You might be interested in
Question: determine all solutions to the diophantine equation 3x + 7y = 4
yKpoI14uk [10]
The difference between the coefficients 7 and 3 is 4, so one solution is
  y = 1, x = -1.
Then the remaining solutions will be of the form
  x = -7n-1
  y = 3n+1
for some integer n.


_____
Some of the solutions are (for n=0, -1, -2, 1, 2)
(x, y) = (-1, 1), (6, -2), (13, -5), (-8, 4), (-15, 7)
3 0
2 years ago
James has a bank account with $500 that collects 3% interest annually. How much will be in James account after 24 months if no t
Mars2501 [29]

Answer:

$360

Step-by-step explanation:

Find 3% of 500 = 15

Multiply 15 by 24 = 360

7 0
2 years ago
6th grade math !!!!!!!!!!!!!!!
nydimaria [60]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

Well if 4x>10, then x needs to be more than 2.5, (because 2.5*4=10) So the only answer left is x=3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How much does mike charge a new customer to ship a package that weighs 50 pounds ? He chargers $40 per pound.
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

$2000

Step-by-step explanation:

For each pound, the charge is $40. There are 50 such charges. The point of multiplication is to simplify the process of repeated addition.

... 50 × $40 = $2000

3 0
3 years ago
Find the area of the figure
faust18 [17]
Hshsdusisidjdjfjejdixhdbsisoxnd she
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The Patel family has a disposable income of $90,000 annually. Assume that their marginal propensity to consume is 0.8 (the Patel
    15·1 answer
  • Each of the four sides of a swimming pool measures 12 meters. The pool is 6 meters deep. How much water will be needed to fill i
    7·1 answer
  • Can you help me with my expanded notation please
    5·1 answer
  • How do u solve ...." taylor took his children in the zoo. 2/6 of the lion packs were not well due to infection. 10 lion packs we
    5·1 answer
  • We believe that 93​% of the population of all Business Statistics I students consider statistics to be an exciting subject. Supp
    10·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Fred’s car gets 36 miles per gallon on highways and 26 miles per gallon when driving in cities. If Fred has a 12-gallon tank, ho
    11·1 answer
  • 9x + 3y - 7x - 8y =
    12·2 answers
  • #4 please help <br> Very confused on how to do this
    15·1 answer
  • Help will give brainliest and don't put any links or I will report u and thx
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!