1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
2 years ago
5

PLEASE HELP WITH THIS AND SHOW WORK.

Mathematics
1 answer:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
3 0

Answer:

RECT and ANGL are similar triangles with a ratio of 9:16, and for TR, we have TR:24 in the ratio 9:16 so TR = 13.5

Hope this helps!

You might be interested in
A chef combines 5 quarts of pineapple​ juice, 6 pints of​ milk, and 7 cups of apple juice to make smoothies. How many cups can b
leonid [27]
Here you go. Hope this helps.

4 0
3 years ago
Compute the exact value of the function for the given x-value without using a calculator. You must show your work for full credi
yKpoI14uk [10]
F(2) = 5(2)
F(2) = 10
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It is estimated that the population of the world is increasing at an average rate of 1.09%. The population was about 7,632,819,3
morpeh [17]

Answer:

The equation that represents the population after T years is

P_{t}  = 7,632,819,325 [1 +\frac{1.09}{100} ]^{T}

Step-by-step explanation:

Population in the year 2018 ( P )= 7,632,819,325

Rate of increase R = 1.09 %

The population after T years is given by the formula

P_{t}  = P [1 +\frac{R}{100} ]^{T} -------- (1)

Where P = population in 2018

R = rate of increase

T = time  period

Put the values of P & R in above equation we get

P_{t}  = 7,632,819,325 [1 +\frac{1.09}{100} ]^{T}

This is the equation that represents the population after T years.

6 0
3 years ago
For the telephone bill, Etisalat charges you a fixed amount of 50 AED each month, plus 0.25 AED per minute of usage. My Bill las
IgorLugansk [536]

Answer:

so its 50+.25(x) = y or 140. x is amount of minutes y is total

3 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A building that is 100 for tall casts a shadow that makes a 30 degree angle. Approximately how long in feet is the shadow across
    15·2 answers
  • What does the distributive property combine to make multiplying whole numbers simpler
    5·1 answer
  • Round 399,713 to the nearest thousand
    14·1 answer
  • Giving 50 points to anyone who answers these 2 questions im having trouble with! (3 and 4)
    12·2 answers
  • What does rename makes numbers in simplest form mean
    13·1 answer
  • David drops a ball from the top of a building with a height of 64 feet.
    13·1 answer
  • You decide to get an estimate on the cost of repairs for the green food truck
    15·1 answer
  • 1/4 to 1/2
    7·1 answer
  • In the table below, x represents miles traveled and y represents the cost to travel by train.
    15·2 answers
  • Find y and simplify completely.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!