1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
13

A restaurant owner has found that 80% of her customers return to the restaurant within two weeks. She wants to create a tool tha

t will simulate the habits of her customers and allow her to predict the probability that three of the next four customers to visit her restaurant will return within two weeks. Which spinner simulation uses an appropriate device and has the correct number of trials? a spinner divided into 5 congruent sectors, spun 3 times a spinner divided into 5 congruent sectors, spun 4 times a spinner divided into 2 congruent sectors, spun 3 times a spinner divided into 2 congruent sectors, spun 4 times
Mathematics
2 answers:
ra1l [238]2 years ago
7 0

Answer:

b. a spinner divided into 5 congruent sectors, spun 4 times

Step-by-step explanation:

MrRissso [65]2 years ago
3 0

B. A spinner divided into 5 congruent sectors, spun 4 times

Have a good day

You might be interested in
Below are two parallel lines with a third line intersecting them
Salsk061 [2.6K]

Answer:

Z is 66. If you want an explanation, I could give it to you, FYI.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 1/3 divided by 1/2
svp [43]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

1/3 x 2/1 = 2/3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
REPOST BECAUSE OF LINKS ASAP WORTH 70 POINTS IF U ANSWER
Dmitriy789 [7]

Answer/Step-by-step explanation:

9-3= 6 units (since x coordinates are same). We can also show by manually counting the squares (1 square= 1 unit)

Yes, its greater. Distance from house to school is 6. Distance from school to grocery is 3-(-8)= 11. Thus, distance is 11+6= 17 units.

Distance from house to school is 6. Distance from school to community center is 1-(-4)=5. Thus, distance= 6+5=11 units.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Wendy saved up for a family trip to the beach. For each $1 she saved, her parents pledged to save $5. If her parents were able t
viva [34]
225/5 = 45
This means the parents gave her five dollars forty five times. If they gave her a five every time she saved one dollar, you just have to multiply the money she saved each time and the number of times she saved it, and you'll get the answer. 
Wendy saved $45 by herself
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is true of the data represented by the box plot
zmey [24]

Answer:

The data is skewed to the bottom and contains an outlier.  

Step-by-step explanation:

1. Test for outlier

An outlier is a point that is more than 1.5IQR below Q1 or above Q3.  

IQR = Q3 - Q1 = 74 - 51 = 23

1.5 IQR  = 1.5 × 23 = 34.5

51 - 15 = 36 > 1.5IQR

The point at 15 is an outlier.

2. Test for normal distribution

The median is not in the middle of the box.  

Rather, it cuts the box into two unequal parts, so the data does not have a normal distribution.

3. Test for skewness

The longer part is to the left of the median, so the data is skewed left.

 

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me please if you can i need too get these done and catch up
    15·1 answer
  • What is the vertex of the quadratic function f(x) = (x - 3)(x - 2)?
    13·1 answer
  • Please help asap! giving brainliest!
    9·2 answers
  • In the diagram below, is an altitude of DEF. What is the length of ? If necessary, round your answer to two decimal places.
    13·1 answer
  • Find x and y all line are straight.<br>I will award brainleist
    10·1 answer
  • What is the answer to this problem?
    13·1 answer
  • What is the value of angle v?
    15·1 answer
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • Line v passes through point (6, 6) and is perpendicular to the graph of y = 3/4x – 11. Line w is parallel to line v and passes t
    14·2 answers
  • The number of compact discs N purchased each year, in millions, can be
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!