1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
2 years ago
7

James has 21 cups of flour. He will pour the flour equally into 4 containers. How many cups of flour will be in each container?

Mathematics
2 answers:
e-lub [12.9K]2 years ago
7 0

Answer:

5.25 cups of flour

Step-by-step explanation:

4 containers - 21 cups of flour

1 container - 21 cups of flour ÷ 4 = 5.25 cups of flour

Fantom [35]2 years ago
5 0

Answer: 5 1/4 cups of flour will be in each container

Step-by-step explanation:

21 ÷ 4= 5.25

5.25= 5 1/4

hope this helps           i have no idea why i am typing in bold letters

You might be interested in
Choose a number from 11 to 19. Write the number and number word. Used words and pictures to show how many tens and ones.
Sladkaya [172]
12: twelve
1 rod(10 blocks)
2 cubes(2 singles blocks)
8 0
2 years ago
A vase in Sharon's kitchen cabinet is in the shape of a cylinder. The base of the vase has a radius of 6 inches.What is the circ
Mila [183]
Step by step explanation:

R squared= 6inchx6inch=36inchxpie
The formula is circumference x pie

Answer:

113.04 I think. I hope this helped
6 0
3 years ago
Abigail has $30.00 to buy groceries. She needs to buy some apples, some bananas, and 3 pounds of potatoes. Fuji apples are $1.79
maks197457 [2]

Answer:

30.00 – (1.79a + 0.36b + 2.99)

Step-by-step explanation:

you need to rest the amount of money pay.

6 0
3 years ago
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
Sergio [31]
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
7 0
3 years ago
Sarah drove 40 miles per hour . In 3 hours sarah drove 120 miles . Which is a vaild proportion to represent the problem?
antoniya [11.8K]

Answer:


Step-by-step explanation:

1/40=3/120

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of the line graphed (3,9) and (0,-3)
    10·1 answer
  • He truck is rented at $40 per day plus they charge per mile of use the truck travel 15 miles in one day and the total charge was
    10·2 answers
  • A form of reasoning called _____ is the process of forming general ideas and rules based on your experiences and observations.
    6·2 answers
  • Order these numbers from least to greatest. 4811 , 4.626 , 5.63 , 9320
    5·1 answer
  • An electronics store is selling a pair of headphones for $82.00. If there is a 7% sales tax, what is the actual cost of the head
    8·1 answer
  • The equation y = kx represents a proportional relationship between x and y, where k is the constant of proportionality. For a mo
    6·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to -8-(-1)-5
    7·1 answer
  • A meal at a restaurant cost $ 22 and the sale tax of $ 1.87 was added to the bill. what is sale tax in this city?​
    8·1 answer
  • -4(y - 2) = 12 <br>y = ?​
    14·1 answer
  • Use the order of operations to simplify one ninths time three cubed minus nine times one sixth plus two thirds
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!