1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
6

The walls of a square room need painting. each of the four walls is 12ft wide by 8.5 feet tall. one gallon of paint covers 75fts

quared. how many gallons will you need
Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]3 years ago
7 0
The surface to be paint is 4 * 12*8.5= 408 ft squared

1 gallon.......75 ftsquared
x gallon.......408 ft squared
------------------------------------
x= 408/75= 5,44 gallons
You might be interested in
60% of the students are girls.Boys are 12. how many students are there?
Nonamiya [84]
If 40% are boy and there are 12 boys
40% of girls would be 12 and another 20% is 6 so
You add 12+12+6=30 students total
3 0
2 years ago
A 2-liter bottle of juice costs $2.80. A box containing six 12-liter bottles sells for $3.90. Which option has a higher cost per
barxatty [35]

Answer:The first option has a higher cost per liter and the required cost is $1.40 per liter.

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:  Given that a 2 liter bottle of juice cost $2.80. A box containing six 12 liter bottle sells for $3.90.

We are to select the option that has a higher cost per liter.

We will be using the UNITARY method to solve the given problem.

Option (1) :  

The cost of 2 liter bottle of juice = $2.80.

So, the cost of 1 liter bottle of juice will be

Option (2) :  

The cost of six 12 liters bottle of juice = $3.90.

So, the cost of 1 liter bottle of juice will be

Since 0.05>1.40, so the option of 2 liter bottle costing $2.80 has a higher cost per liter.

And, the required cost is $1.40 per liter.

7 0
2 years ago
A bicycle is traveling at 22 miles per hour. How many feet will it cover in 45 seconds? Round your answer to the nearest tenth o
puteri [66]
  • Answer:

<em>1452 feet</em>

  • Step-by-step explanation:

<em>1 hour = 60min×60sec = 3600 sec</em>

<em>1 miles = 5280 feet</em>

<em>22 miles = 22×5280ft = 116160 ft</em>

<em />

<em>3600sec ................. 116160 ft</em>

<em>45sec ................................ x ft</em>

<em>x = 45×116160/3600</em>

<em>= 5227200/3600</em>

<em>= 1452 feet</em>

7 0
3 years ago
What is 1/4 times 2/4
boyakko [2]
1/4= 0.25
2/4= 1/2 = 0.5
0.25 x 0.5 = 0.125
0.125 = 1/8
8 0
3 years ago
Vanessa's scale drawing of a volleyball court, shown below, is 3 inches long and 1 1/2 inches wide. How many square meters make
natima [27]
I took a test on this yesterday and all i know is the answer is either 81 117 or 162
6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP. WILL GIVE BRAINLIEST<br> Simplify 7(A - 6).<br> A - 6<br> 7A - 42<br> 7A - 6
    6·2 answers
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • The total cost to produce x handcrafted wagons is C(x) = 110 + 7x - x^2 + 2x^3. Find the marginal cost when x = 8.
    11·1 answer
  • Pythagorean theorem calc: find c, a=12.96148, b=11
    9·1 answer
  • What is the missing leg of 17 and 8
    11·1 answer
  • B, = 4 in.<br> A = 15 in.2<br> b2 = 6 in.
    12·1 answer
  • The graph Y=2(x-3)^2
    12·1 answer
  • Water makes up about 71% of Earth's surface, while the other 29% consists of continents
    6·1 answer
  • D) Vegetable ghee is stored in a rectangular vessel of internal dimensions
    12·1 answer
  • Factor:<br> a^2 +4a+5<br><br> Can Include imaginary numbers
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!