1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iVinArrow [24]
2 years ago
15

HELP GIVING 20 POINTS

Mathematics
2 answers:
Olenka [21]2 years ago
5 0

Answer:

The total cost as $96

Step-by-step explanation:

To find the total amount find the tax amount and the tip amount

75 * 8% = 6

75 * 20% = 15

add 6 and 15 to 75 to get 96

Bas_tet [7]2 years ago
3 0

Answer:

ok

Step-by-step

ok

You might be interested in
What is two ways to rewrite 21x^2 -42x +14 in equvalent form? i really need help here lol-​
kozerog [31]

Answer:

7(3x^2-6x+2)

Step-by-step explanation:

21, 42, 14 they can be divided by 7 so we put 7 out

5 0
2 years ago
To solve 5(2^x + 4) = 15...
horrorfan [7]

I don't think you need answer for that you already did it.

5 0
2 years ago
If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?
madreJ [45]

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

8 0
3 years ago
Consider functions f and g in the table below.
nikitadnepr [17]

The answer is A.) x = 2

3 0
3 years ago
3b-2a <br>Need help on assignment ​
Bond [772]
Answer: -2a + 3b

Solution:

3b - 2a
Simplify

= -2a + 3b
8 0
2 years ago
Other questions:
  • If f (x) =6x-9, find f(4)​
    5·2 answers
  • Outline the procedure for finding probabilities of any given compound events.
    6·1 answer
  • Please help me answer this question. First to answer will be marked braineist. NO WORK NESSACARY. Thank you ☺️
    11·2 answers
  • To feed his plants, logan creates a mixture that requires 3/8 cup of plant food for every gallon of water. If he uses 10 1/2 gal
    14·2 answers
  • Need help please with this question
    5·1 answer
  • I desperately need help with this please help. (Yes I’m bad at math)
    5·2 answers
  • Use the tables to create the function in slope intercept form
    9·1 answer
  • What is -18/-6? I am having trouble with negative numbers.
    10·2 answers
  • HELP ASAP PLSS! The graph represents the relationship between the amount of money a babysitter makes, m, and the hours the baby
    5·1 answer
  • Can someone please help with this question. 20 points up for grabs!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!