The answer is D. trust me, i’m super good at math.
If x is the number of berries you can buy with 1 dollar,
1 pound of blueberries = $4.00
x pound of berries = $1.00
Lets set up a proportion- because these are directly proportional- when there is more pounds of berries, it will cost more.

Cross multiply
4x=1
Divide both sides by 4 to isolate x
x=1/4 or $0.25
Answer:
C. 3.3 kg.
Step-by-step explanation:
There are 1000 grams in a kilogram.
So 3,000 g = 3300/1000
= 3.3 kg.
Hello,
y = ax + b where a is the slope ! so here the slope is 6
Answer:
the answer to this question is A
Step-by-step explanation:
l*w*h