1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
2 years ago
14

A librarian has 883 books to place on shelves. Each shelf holds 98 books.

Mathematics
2 answers:
egoroff_w [7]2 years ago
3 0

Answer:

She will be able to fill 9 shelves with 1 book left over.

Let me know if you need more help! :)

umka21 [38]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

883/98

=9

9 books will be left

You might be interested in
Select one of the factors of x2y3 − 11x2y + 6y2 − 66
EleoNora [17]
We try to factor by maybe grouping
experiment

(x²y³-11x²y)+(6y²-66)
factor
x²y(y²-11)+6(y²-11)
undistribute (y²-11) from each
(x²y+6)(y²-11)
we can force a factor out of the 2nd group in the form of a difference of 2 perfect squares
(x²y+6)(y-√11)(y+√11)
either of those 3 are factors
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Van purchased a DVD player on sale. The original selling price was
hammer [34]

Answer:

the first step is find the amount of money you saved

Step-by-step explanation:

171.50-145.12=26.38

26.38 / 171.5 = .154

15.4%

8 0
2 years ago
Please show me how you got the answer. thanks in advance
lesantik [10]
Write and solve an equation of ratios:

6 inches          1 inch
-------------- = ------------
60 inches            x

Cross-multiplying, 6x = 60, so x = 10 inches (answer)
5 0
3 years ago
Verda used a sensor to measure the speed of a moving car at different times. At
Kaylis [27]

Answer:

the answer is c because if you divided 4848484 by 37 =234

Step-by-step explanation:

393-=3\3

3 0
3 years ago
Jill has two hamsters Each hamster drinks 3 ounces of water each day.
sveta [45]

Answer:

4 oz

Step-by-step explanation:

2 hamsters 3 ounces each per day

6 ounces per day  is drank

Monday 6 oz Tuesday 6 oz

16-12=4

8 0
2 years ago
Other questions:
  • if you are adding two fractions that are both greater than 1/2 what must be true about the sum? Give three examples to support y
    10·1 answer
  • The length of the table is 9 feet . Express the length in inches
    8·2 answers
  • How many are 10 x 10 ?​
    11·1 answer
  • Joni has a box that has a mass of 67 dekagrams. She converts this to centigrams. Her work is shown below.
    10·1 answer
  • Write the expanded form of 67.854
    12·1 answer
  • What is 43750 to the power of 8
    13·1 answer
  • Solve for y 3x+ 1/5y=7
    7·1 answer
  • What equation represents a line that is parallel to y=3X +5
    13·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • Can an amount be increased by more than 100%. If you explain I’ll make you brainliest.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!