1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
7

Which of the following sets of numbers could not represent the three sides of a

Mathematics
2 answers:
hichkok12 [17]3 years ago
6 0
The answer is D {9,24,30}
sweet-ann [11.9K]3 years ago
4 0
I think the answer is d hope this helps
You might be interested in
An employee works 6 hr. on Monday, 8 hr. on Tuesday, and 9 hr. on Wednesday and received a $51 bonus. What is his hourly pay rat
Lina20 [59]
U have to divide the total money to the hours
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show 2 + 5 in number line.
Butoxors [25]

Explanation:

To mark 2/5; move two parts on the right-side of zero. To mark 11/5; move eleven parts on the right-side of zero. To mark -8/5; move eight parts on the left-side of zero. To mark -3/5; move three parts on the left-side of zero.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aaron has 13 dimes and 10 quarters. Emily has the same amount of money as Aaron, but she only has nickels and dimes.
iogann1982 [59]

Answer:

The answer

Step-by-step explanation:

16 nickels and 30 dimes

8 0
3 years ago
A gardener buys a rake and a pair of gloves for each of the 12 volunteers in the gardening club. Each pair of gloves
matrenka [14]

Let unit cost of one rake be : r

Given : Total number of volunteers = 12

Given : Each pair of gloves cost $8.00

⇒   Cost of 12 pair of gloves for 12 volunteers = (12 × 8) = $96

Given : The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves

⇒   Cost of 12 rakes + Cost of 12 pair of gloves = $300

⇒   12r + 96 = 300

⇒   12r = 204

⇒   r = 17

<u>Answer</u> : Cost of one rake is $17

4 0
3 years ago
anu borrows 12,500 as 12% per annum for 3 years at simple interest find the simple interest she has to pay at the end of 3 years
marishachu [46]

Answer:

The interest is 4,500

Step-by-step explanation:

We use the simple interest formula,

I = Prt

where

I = interest

P = principal amount = 12,500

r = interest rate = 12% = 0.12

t = time = 3 years

I = Prt

I = 12,500 × 0.12 × 3

I = 4,500

3 0
2 years ago
Other questions:
  • - 3√45-√ 125 + √200-√150
    11·2 answers
  • Please help thank you
    10·1 answer
  • How do you write 3.026 in word form
    9·2 answers
  • What does W equal? Please give steps to this equation
    13·1 answer
  • Sucesión II: 3, 7, 11, 15, 19, 23 ... ¿Cual es la expresión algebraica que la genera? * x=4n-2 x= 4n-1 x=3n-2
    15·1 answer
  • Kylie invested $2,800 in an account paying an interest rate of 5.5 % compounded annually. Ariana invested $2,800 in an account p
    9·1 answer
  • 8 1/4 hours of work for a total pay of $99.00 What is the unit rate :)
    14·2 answers
  • Jason is laying out a square garden on his property. The space measures 46 feet diagonally. How long is each side of the garden?
    5·1 answer
  • PUT THE TERM "COMPROMISE" IN A SENTENCE OF
    15·1 answer
  • Find the actual area of the triangle below. <br> Can someone pls help?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!