If steak costs $12.55 per pound, what will be the total cost of 0.6 pounds of steak?\
2 answers:
Answer:
Solve for X; whereas lb=pound, $=cost
1lb = $12.55
0.6lb = $X; therefore 6/10 lb = $X
Rewrite:
$12.55/1 lb = $X/6/10 lb; therefore $12.55/1 lb = 10/6(X); 10X=$12.55(6); 10X=$75.30; X=$75.30/10
X=$7.53 for .6 lbs.
Answer:
7.53
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Ofc! Private island incoming...
️
Answer: 26.7 is 13% of 89
Mia spends 18 minutes reading at school.
Answer:
6. 16
12. 32
18. 48
24. 64
The answer is 277 for your question