1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
2 years ago
9

A pieces of wire was 12.36 centimeters long. Thelma cut the wire into 6 pieces of equal length. What was the length of each piec

e of wire in centimeters?
Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]2 years ago
3 0

Answer:

2.06cm

Step-by-step explanation:

Given data

Length of wire= 12.36cm

We are told that it was cut into 6 pieces

Hence, the length of a piece is  

=12.36/6

=2.06cm

Therefore, the answer is 2.06cm

You might be interested in
5200 for her car 1 year ago. The value of her car now is 4,420
vlada-n [284]

Answer:

the diffrence is 780

subtract



8 0
2 years ago
Find the equation of the line<br> Slope =4/3<br> y-intercept =-5
AlladinOne [14]

Answer:

y=4/3x - 5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Pleaassseeeee helpppppp,,,,!!!!!!
Flura [38]
Surface Area (SA) of a Cylinder formula:
SA = 2*pi*r*h+2*pi*r^2
If you fill in the formula:
SA = 2*3.14*2*9+2*3.14*2^2
Simplify:
SA = 6.28*18+6.28*4
SA = 113.04 + 25.12
SA = 138.16 in
I hope I helped 
If its wrong I'm super duper extra sorry!
6 0
3 years ago
Francesca is growing 12 inches each year. How many years will it take for her to grow 6 inches
worty [1.4K]

Answer:

half a year

Step-by-step explanation:

if she grows 12 inches in one year 6 is half of that so half a year or 6 months

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
13 is 26% of what number​
Marina CMI [18]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the average rate of change of the function f(x)=2(3)x from x = 2 to x = 4?
    9·1 answer
  • It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
    6·2 answers
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • PLEASEEE HELP !! in two the three sentences, explain how you would find the line of symmetry for the parabola whose equation is
    13·1 answer
  • In order to practice at home, Tadeo purchased a basketball and a volleyball that cost a total of $67, not including tax. If the
    8·2 answers
  • The orange spinner is spun and then the aqua spinner is spun. What is the probability that the numbers will add to 5 or more?
    7·1 answer
  • What is the slope of the line that contains these points?
    6·1 answer
  • Write the phase as an expression.<br><br> 10 less than the quotient of 24 and a number t
    8·1 answer
  • Is -6/0 as a fraction = -6 orrrrrr undefined
    7·2 answers
  • En una caja tenemos 45 canicas Azules y 105 canicas rojas. Cuál es la razón de canicas rojas y Azules?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!