1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eimsori [14]
3 years ago
5

A large box of cereal is $6.00 for 20 ounces. A small box of cereal is $4.20 for 15 ounces. Which box of cereal is the better de

al?
Mathematics
2 answers:
daser333 [38]3 years ago
6 0

Answer:

The smaller box

Step-by-step explanation:

Unit Price:

Price per Item

_______________________

Measure or Count of Items

maks197457 [2]3 years ago
3 0
A small box because you can buy 2 or more boxes for a less price

i hope this helped and if it didn’t.. sorry
You might be interested in
What is the least common multiple of the numbers 5,25, and 15
liubo4ka [24]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP before 2:10
kirill115 [55]

Answer:3 choice

Step-by-step explanation:

When you have this || you put the opposite mark

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi I need this for Geometry im also posting more questions to this same triangle on my account if you don't mind answering them.
Ksju [112]

Answer:

a reflection across line bc

Step-by-step explanation:

maybe, I think so

6 0
2 years ago
Krystal is comparing two internet service plans. Plan A costs $34.99 per month and plan B costs $ $134.97 every three months. If
Minchanka [31]

Answer:

If Krystal goes with plan A, She will save 120 dollars.

Step-by-step explanation:

Plan A costs 419.88 dollars per year  (34.99*12= 419.88)

Plan B costs 539.88 dollars per year (134.97 * 4 = 539.88)

(Sounds desperate but can I get the Brainliest?)

7 0
3 years ago
a long distance phone company charges $0.85 for 5 minutes and $1.10 for 10 minutes. find the cost of a 20 minute phone call​
Anna35 [415]
The answer would be $2.20 because if 10 minutes is $1.10 then add another 10 minute price to that and it’s $2.20.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If angle two equals 130 find the measure of angle 6 will mark brainiest​
    10·2 answers
  • I need help with this please
    14·2 answers
  • A certain medication comes in the form of a capsule, as shown below. The fluid inside the capsule contains several ingredients,
    8·1 answer
  • Ben can type 25 words in half a minute. At this rate, how many words can he type in 5 minutes?
    11·2 answers
  • What is the factor of 24 but not a multiple of 8
    12·2 answers
  • A slice is made parallel to the base of a right rectangular pyramid, as shown. What is the area of the resulting two-dimensional
    6·1 answer
  • Match the correct rational number to its equivalent repeating decimal: 27.33333
    15·2 answers
  • The slope of the line
    7·1 answer
  • A football is kicked toward an end zone with an initial vertical velocity of 30 ft/s. The function h(t) = -16+ 30t models the he
    10·1 answer
  • If 3 is added to a number and the sum is multiplied by 7,gives 91 as result. Find the number.​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!