1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
2 years ago
12

HELPPP 8g + 25 = 97 Solve for G

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]2 years ago
4 0

Answer: 120 g

Step-by-step explanation:

You might be interested in
34. Find the surface area for the following rectangular prism ​
Taya2010 [7]

\huge\fbox\green{ANSWER}

Surface Area = 2×(8.25×1.5 + 8.25×3 + 1.5×3) = 83.25 centimeters^2

\mathsf \blue{83.25 {cm}^{2} }

4 0
2 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Evaluate x+3y when x=2, y-3
AlekseyPX

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

x+3y

Let x =2 and y = -3

2 +3(-3)

2 -9

-7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aaron earned $74 at his job when he worked for 4 hours. What was his hourly pay rate in dollars per hour? Express your answer in
Vinil7 [7]

Answer:

$18.50

Step-by-step explanation:

You notice he gets $74 in 4 hours in which when you need to simplify it:

74/4

when you do this you should get

18.5

So Aaron's hourly pay rate is $18.50

7 0
3 years ago
The school council was having a bake sale. Jaime purchased a brownie for $0.75, a
Ghella [55]

Answer: the answer is 2.75 because

Step-by-step explanation: 1.25+0.75+0.75=2.75 hope i Helped mark me as brainliest

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If it's $8 for four bottles how much is each bottle?
    13·2 answers
  • The equation d = 16t^2 gives the distance d in feet that a golf ball falls in t seconds. How many seconds will it take a golf ba
    11·1 answer
  • Through:(0,4) and (-5,0)
    11·1 answer
  • Joe has a 28 foot long board. He needs to cut it into 24 equal length parts.How many feet should each section of the board be?
    13·1 answer
  • Which of these types of income is taxed?
    12·1 answer
  • A store is having a going -out-of buisness sale.a television set that orginally cost 3000 has been marked down by30% what do you
    10·1 answer
  • You and your friends go to the movies. The cost of admission is $9.50 per person create a table . Can anyone help me create the
    12·1 answer
  • ________ is a fundamental difference between the t statistic and a z-score
    10·1 answer
  • If two sets are disjoint, then what region represents the union of their complements in a Venn diagram?
    10·2 answers
  • Each triangle weighs 2.5 pounds, each circle weighs 3 pounds and x represents the weight of each square, what is the weight of t
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!