1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
15

2/5 of a foot pieces are there in 10 feet?

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]2 years ago
5 0

Answer:

\frac{a}{25} That is the answer if you're finding the exact form...

Step-by-step explanation:

Simplify the expression

You might be interested in
What is this equation in point-slope form?
deff fn [24]

Answer:

y - 2 = \frac{1}{2}(x + 8)

Step-by-step explanation:

The equation of a line in point- slope form is

y - b = m(x - a)

where m is the slope and (a, b) a point on the line

here m = \frac{1}{2} and (a, b) = (- 8, 2), hence

y - 2 = \frac{1}{2}(x + 8) ← in point- slope form


3 0
2 years ago
To find the unit rate for $182
tino4ka555 [31]
Hey there <span>angelinarigole!

Question: 
</span><span>To find the unit rate for $182
----------
14feet

Answer:
</span><span>Divide both 182 and 14 by 14.

182</span>÷14=$13

14÷14=1

Hope this helps!

-Jayden
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation from for the amount of money that will be collected if boxes of chocolate bars are sold. Which is the independ
Georgia [21]
The equation would be:
m = 30b  where 'm' represents the amount of money and 'b' represents the number of boxes sold.

m is the dependent variable 
b is the independent variable
4 0
2 years ago
What type of function is represented in the table of values shown below ?
Murljashka [212]
I’m going to go with Exponential
5 0
2 years ago
Keenan buys an embroidery machine for $1,400. He uses it to embroider T-shirts. His total profit in dollars from selling the T-s
Romashka [77]

Answer:

the graph shift down 135 units

Step-by-step explanation:

when there is no fixing cost:

f(x)=12x-1400

when there is fixing cost (0ne time): 12x-(1400+135)

the graph shift down 135 units

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A plantation in Hawaii grows bananas and coconuts. They charge $2.50 for each bunch of bananas and $4.00 for each coconut. If yo
    9·1 answer
  • Find two consecutive numbers whose square differ by 25
    5·1 answer
  • 1. Over the next two days, Clinton Employment Agency is interviewing clients who wish to find jobs. On the first day, the agency
    12·1 answer
  • The campers in cabin a walked 1/4 of the way to otter ridge which is 13 miles. How do i figure out how many miles they walked?
    7·2 answers
  • Today, the population of Canyon Falls is 22,500 and the population of Swift Creek is 15,200. The population of Canyon Falls is d
    15·1 answer
  • A number cube numbered 1-6 is rolled 30 times and lands on an even number 18 times how does the frequency based on the probabili
    12·1 answer
  • If 3/5 of a number is 6 less than 15, the number is
    12·1 answer
  • A college offers shuttle service from Olney Hall or Lot B to its campus quad. Both shuttles first depart their locations at ​9:1
    5·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bx%7D%7B4%7D%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B2x%7D%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title=" \fr
    6·1 answer
  • A) how far would the cheetah have traveled in the first 8 minutes? show how you arrived at your answer.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!