Clara forgot to distribute the - sign to- (2b-r) through all the terms the answer would be 6b+3r
Answer:
The 8 oz has lower unit rate, it's lower by .2.
Step-by-step explanation:
8 oz divided by $6 = $1.333 for 1 oz ---- (round to 1.3)
6 oz divided by $4 = $1.5 for 1 oz
Well 100%, and 5/6 are out of the question which leaves you with 1/6 and 33.3
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Mean of four numbers a, b, c, and d is 8:</u>
- (a + b + c + d)/4 = 8
- ⇒ a + b + c + d = 32
<u>Mean of seven numbers x, y, z, a, b, c and d is 12:</u>
- (x + y + z + a + b + c + d)/7 = 12
<u>Substitute the sum of 4 numbers:</u>
- x + y + z + 32 = 7*12
- x + y + z = 84 - 32
- x + y + z = 52
<u>Mean of x, y and z is:</u>
A is the answer and i am in 6th grade