1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
3 years ago
15

Find the area of the trapezoid. Leave your answer in simplest radical form

Mathematics
1 answer:
Alex777 [14]3 years ago
4 0

Answer: Im Not really sure but the answer is 303.66

Step-by-step explanation: A=a+b

2h=19+29.2

2·12.6=303.66

You might be interested in
mf help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andrej [43]

Answer:

Your answer is A.

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

Line r's equation is

y = - 4/3x - 4

And Line s's equation is

y = 2/5x - 2

4 0
3 years ago
Your family is traveling 345 miles to an amusement park. You have already traveled 131 miles. How many more miles must you trave
Svetllana [295]

Answer:

  214 miles

Step-by-step explanation:

To find the difference between miles already traveled and total miles you need to travel, you subtract ...

  345 miles - 131 miles = 214 miles

You must travel 214 more miles to complete your 345 mile journey.

7 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 4(x^3)(2x)^-4
AVprozaik [17]

Answer:

=\frac{4x^{3}}{16 x^{4}}

Step-by-step explanation:

4(x^{3} )(2x)^{-4}

=\frac{4x^{3}}{(2x)^{4}}

=\frac{4x^{3}}{2^{4} x^{4}}

=\frac{4x^{3}}{16 x^{4}}

3 0
3 years ago
If 15 members vote to choose 4 group leaders, what is the probability that 4 candidates will be chosen for 4 positions
tekilochka [14]

Answer:

\frac{4}{60} = \frac{1}{15}

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Which rates are equal? Choose 2. A. $28 per 8 salads B. $42 per 12 steaks C. $45 per 18 rolls of paper towels D. $57 per 20 boxe
Assoli18 [71]
A = 3.5
b = 3.5
c = 2.5
d = 2.85
e = 2.6
The two unit rates that are equal are a and b
28 per 8 salads and 42 per 12 steaks have equal unit rates.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the missing number so that the equation has infinitely many solutions.<br> 4x+ =3(3x–10)–5x+14
    13·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • How many kilometers in a marathon​
    14·1 answer
  • Frank and James take 4 hours to paint a room. If frank painted alone it would take him 9 hours. How long would it take James to
    7·1 answer
  • A painting is purchased for $450. If the value of the painting doubles every 5 years, then its value is given by the function V(
    13·2 answers
  • What is 4.75 as a mixed number in simplest form?
    14·2 answers
  • Lily offers embroidery services at her clothing store. She charges $2 for every letter plus a $6 setup fee. Which graph represen
    12·2 answers
  • Which statements about triangles are true? Select all that apply. Two triangles can be put together to form a parallelogram. The
    9·2 answers
  • I’m confused with this question
    11·2 answers
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!