The first one would be A, the lower quartile is given, because the 5 number summary has been given. The second one would be 99, because 97 gives 89.6 and 98 gives 89.8. And the third one would be there are exactly 3 students with 4 pairs of shoes. Hope this helps! If you need anything else let me know.
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
Hope this was helpful
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Answer:
c. infinite solutions
Step-by-step explanation:
y = 10x + 2
This is a line. A line has infinite points
Therefore this has infinite solutions
(N-2) * 180 so is 1800
(N-2) * 180 / 12 is 150