Answer:
13) 7 + x/2 = 10
14) 2x - 5 = 7
15) 4x - 1 = 11
16) 6x - 6 = 12
17) x/3 + 10 = 12
18) 2x + 7 = 1
19) 9 + x/7 = 11
20) 8(n - 3)
Step-by-step explanation:
The quotient of x and 2 = x ÷ 2 = x/2
The product is the result of multiplying two or more other numbers
The sum is the result of adding two or more numbers
The difference is the result of subtracting one number from another
13) 7 + x/2 = 10
14) 2x - 5 = 7
15) 4x - 1 = 11
16) 6x - 6 = 12
17) x/3 + 10 = 12
18) 2x + 7 = 1
19) 9 + x/7 = 11
20) 8(n - 3)
Answer:
he is correct he might have seen it's 3 times more than 18-29 which is 10% so he just multiplied 45 with 3
Answer:
7.34x10^22 kg can also be written as 0.0734 * 10^24 kg
Since both numbers are * 10^24, you can just add 5.97 + 0.0734 = 6.043. Then you have to add the * 10^24 giving you 6.043 * 10^24 kg
The ratio of Earth / moon is 5.97x10^24 / 7.34x10^22 = 81. The mass of the Earth is 81 times the mass of the moon.
Step-by-step explanation: give me brainliest please :)
Answer:
P(Sarah wins)= 1/3
P(Bridget wins)= 2/3
Step-by-step explanation:
15/45 = 1/3
1 - 1/3 = 2/3
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1