1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
3 years ago
12

Simplify: - 4x 5x - 1 + 3-6x 3-6x​

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]3 years ago
3 0

Answer:

−45−1+3−63−6

−46−1+3−63−6

−46+2−63−6

Solution:

−46−63−6+2

Step-by-step explanation:

I hope that this is what you are looking for

Have a nice day/night

You might be interested in
The same bedroom furniture set costs $1,500 in both Florida and Alabama. The table gives a breakdown of the taxes someone would
vitfil [10]

Answer:

A: True

B, C and D: False

Step-by-step explanation:

We have a total sales tax for Alabama that is:

T_A=4.225+1.375+3=8.6

The total sales tax for Florida is:

T_F=6.5+1+1.625=9.125

The total sales tax is greater in Florida than in Alabama.

A. The furniture set is cheaper in Alabama, because the amount of sales tax will be lower by about $8. TRUE

The sales tax difference in this purchase can be calculated as:

1500(T_F-T_A)=1500\left(\dfrac{9.125-8.6}{100}\right)=1500\cdot 0.00525=7.875\approx 8

B. The furniture set is cheaper in Florida, because the amount of sales tax will be lower by about $10. FALSE (it is cheaper in Alabama)

C. The furniture set is cheaper in Alabama, because the amount of sales tax will be lower by $10. FALSE (the sale tax in Alabama is $129)

The amount of sales tax in Alabama is:

ST_A=1500\cdot T_A=1500\cdot 0.086=129

D. The furniture set costs the same in either state, because the amount of sales tax will be the same for the two locations. FALSE (it is not the same in both states).

7 0
3 years ago
Find the greatest number of sweaters she can buy
rusak2 [61]
She can buy 22 sweaters
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!! Show simple working out
motikmotik
In order to estimate the mean, you need to choose a value to represent the number in each category of accidents. It is often convenient to use the middle value of the range.
.. (4*6 +10*10 +15*6 +20*9)/(6 +10 +6 +9) = 394/31 ≈ 12.7
6 0
3 years ago
(Will be giving brainliest)
REY [17]

Answer:

u totally need to put an image or else no one is gonna be able to answer it.

Step-by-step explanation:

by the way the answers are randomly generated by it seems like the answers are always B or C

Answer is likely B or C

7 0
2 years ago
The coordinates of the four vertices of the rectangle are (1,-1), (4,-1), (4,1), and (1,1). The perimeter of the rectangle is ho
vlada-n [284]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4-1=3 (length of base)

-1-1=-2 (absolute value of height is 2)

3+2+2+3=10

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Cal earned $8.20 an hour at his eight hour a day job. He worked five days a week. How much did cal earn a week?
    7·2 answers
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • Prove tan(x - (π / 4)) = (sin x – cos x) / (cos x + sin x) by filling in the reasons in the table below.
    12·1 answer
  • The inventory policy of a retail company is to hold only the highest sales volume items in its distribution center and to ship t
    6·1 answer
  • 1. a.) Find the Surface Area and Volume of the right prism. Surface Area: 9 am Volume: LE 6 cm 17 cm​
    13·1 answer
  • Can u plz help me ok i need help
    5·2 answers
  • Carly used 15 centimeters of tape to wrap 3 presents. How many presents did Carly wrap if she used 45 centimeters of tape? Assum
    9·1 answer
  • Cos2a=cos2a-sin2a for all values of a. true or false​
    5·2 answers
  • Anyone???????????XDDDD
    12·2 answers
  • Please help!! markup and markdown word problems.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!