Unit price:
$3.03 for a gallon of gass
$0.05 per ounce of soap
$0.75 per bag of popcorn
Not a Unit Price:
$20 for 5 books
$33.00 for 2 avocadoes
hoped that helped
Answer:
x = 81
Steps:
It says that y ~ √x
We have points (9, 18) as a guide.
We can write y = f(x) = a√x +b
Use points (9, 18) as a guide
18 = a√9 +b
18 = 3a + b
One solution might be a = 6, which means f(x) = 6√x
Thus when y = 54,
54 = 6√x
9 = √x
81 = x
Answer:
Maylin should purchase one unit of each socks & jogging shorts.
Step-by-step explanation:
In case of two goods, consumer is at equilibrium when marginal utility per dollar spent on last unit of the goods are equal, ie MU 1 / P1 = MU 2 / P2 (MU are the marginal utilities / marginal benefit of two goods, P are the price of two goods)
Given : MU1 (So) = 20, MU2 (JSh) = 30, P1 (So) = 10, P2 (JSh) = 15
So, equilibrium is at where MU1 (So) / P1 (So) = MU2 (JSh) / P2 (Jsh)
20/10 = 2, & 30/15 = 2. MU's per dollar are equal for both.
So Maylin is in equilibrium, she should purchase one unit of each socks & jogging shorts.
Answer:
idk
Step-by-step explanation:
K
i
n
k
y