Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
We have the number here are 3 3/8 and 2 1/6
by using the first method,
multiplying 3/8 with 3/3 and 1/6 with 4/4 we get 9/24 and 4/24 so,
3 9/24 + 2 4/24 = (3+2) and (9/24 + 4/24)
when adding 3 and 2 we get 5 and adding 9/24 and 4/24 we get 13/24
so the answer is 5 and 13/24
1. Is two minutes because you can see that the rate stays the same until that point.
2. 10 cm because that’s what it shows on the side
3. 30 cm as that’s where the water stops rising
4. 3 minutes
5, 25 cm because that’s where the water stops
6. 2 minutes
Hope this helps!
Answer:
It is probably 21x-3y= -2
Answer:
C.) 2
Step-by-step explanation:
<em>You must use the pythagorean theorem</em>
the distance on the x axis (or a) is 6
the distance on the y axis (or b) is 10
= 136
= 2