1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
3 years ago
7

At the grocery store, sliced turkey deli meat is on sale for $11 for 2 pounds. a. What is the cost per pound of sliced turkey de

li meat? b. Write an equation to represent the cost "y" of sliced turkey deli meat measured in "x" pounds. *
Mathematics
1 answer:
alexgriva [62]3 years ago
6 0

Answer:

- $5.5 per pound

- y = 5.5x

Step-by-step explanation:

Given

$11 for 2 pounds

Solving (a): Cost per pound

This is calculated by dividing $11 by 2 pounds

Cost\ per\ pound = \frac{\$11}{2\ lb}

Cost\ per\ pound = \$5.5/\ lb

Hence, the cost per pound is $5.5 per pound

Solving (b): Represent as an equation.

If 1 pound costs $5.5 (as shown in (a))

Then

x pounds costs $5.5 * x

Cost = 5.5 * x

Cost = 5.5x

This cost is represented with y

y = 5.5x

You might be interested in
Mabel is comparing the prices of two car rental companies. Company A charges $35 per day and an additional $15 as service charge
patriot [66]
Company A : C = 35D + 15....C is total cost and D is number of days
company B : C = 42D + 10...C is total cost and D is number of days
================
which company charges less for renting for 6 days
company A : 
C = 35(6) + 15 = 225

company B :
C = 42(6) + 10 = 262

so company A charges less when renting for 6 days
=================
for 10 days...
company A :
C = 35(10) + 15 = 365

company B :
C = 42(10) + 10 = 430

so there would be (430 - 365) = 65 saved when using company A instead of company B
4 0
3 years ago
F(x) = 2^x<br><br><br> what is the domain ?<br> range ? asymptote ? and transformation
erica [24]

y=2x

Step-by-step explanation:

I dont know what else there is sry

7 0
3 years ago
Explain how you can round 25.691 to the greatest place
Nesterboy [21]
  • <em>Are you asking for the thousands place or hundreds place?</em>
  • I'll give you both
  • <em>For thousands its </em><u><em>30.000</em></u>
  • <em>For hundreds its </em><u><em>26.000</em></u>
8 0
3 years ago
Which of the following is the equation of the line that has a slope of negative three and passes through the point begin ordered
Musya8 [376]
It’s negative 4 your welcome
8 0
2 years ago
It will cost Amber an estimated $3,723 a year in tuition to attend her preferred college. She has been putting $350 a month in a
kenny6666 [7]

Answer:

Yes; she will have $4008 for other expenses.

Step-by-step explanation:

First you find out how much she saved by multiplying 350 by 36 as she saved for 3 years which is 36 months.

350 \times 36 = 12600

After that you need to work out the amount she needs in total for her tuition by multiplying 4 by 3723 which is the amount needed per year.

3723 \times 4 = 14892

If her parents add to her account half the amount she saved that means that they give her an additional 6300 as that's half of 12600.

This means she has 18900 and if you take away 14892 you will be left with 4008 for expenses.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the ordered pairs for the x- and y-intercepts of the equation 5x − 6y = 30 and select the appropriate option below.
    9·2 answers
  • Simplify 3(3x-1)^2=21
    11·2 answers
  • The perimeter of a certain rectangle is 16 times the width. The length is 12cm more than the width. Find the length of the recta
    8·1 answer
  • Write this number in words form 3,388,198
    14·2 answers
  • J and k stands for two numbers.
    7·1 answer
  • What property is illustrated by the following statement? If p+3=5, then 5= p+3
    12·1 answer
  • The diagram below shows some measurements taken from a new bridge. How long is the bridge?
    9·1 answer
  • Simplify<br> 69 +39<br> 018<br> O 81
    5·2 answers
  • Helpppp me guysssss thanksssss
    8·1 answer
  • Divide g(x) = x^4 - 2x^3 + X + 3 by x+3
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!