1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
3 years ago
8

Can anyone answer at least one of these? ​

Mathematics
2 answers:
FromTheMoon [43]3 years ago
5 0

Answer:

1. 24cm²   2. 2x + 5   3. 12   4. 30m²

Step-by-step explanation:

1. 4 × 6 = 24

2. (14x² + 35x)/7x = 2x + 5

3. (d_{1} × 16)/2 = 96

=> d_{1} × 16 = 192

=> d_{1}  = 12

4. 24 ÷ 2 = 12

\sqrt{13^{2} - 12^{2}} = \sqrt{25} = 5

5 × 12/2 = 30

Nadya [2.5K]3 years ago
3 0

Answer:

1=

216

Step-by-step explanation:

6x9x4

216

You might be interested in
Determine if the two triangles are congruent.If they are state how you know
Finger [1]

Answer:

1. yes, both triangles sides are congruent

2. yes, they have congruent sides and they have a congruent angle

3. yes, congruent sides and angle

4. yes, 2 congruent angles

5. no, only one congruent angle not enough proof

6. yes, 2 congruent angles

7. no, only one congruent angle not enough proof

8. no, only one congruent side

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Not school work. y’all i need to know something.
LUCKY_DIMON [66]
Ask your teachers if you can still turn them in
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compute the permutations and combinations. 10C10 10 0 1
kozerog [31]

Answer:

wait plse

o

Step-by-step explanation:

i know the answere i am quite busy will answer u later

8 0
4 years ago
After the holidays, Christmas decorations are marked down 60%! If Mr. Buchser wanted to buy an inflatable snowman for the front
Dmitry_Shevchenko [17]
$160* 0.6= 96
160-96= $64
The snowman cost $64
3 0
3 years ago
Find the unit rate for each person's typing test in words per second 0.5 words/second is the unit rate for James. 3 words/second
Salsk061 [2.6K]

Unit rates is the rate of a quantity in comparison to 1 i.e. unit.

Based on the given parameters, Shanya is the fastest typist

From the question, the unit rates are given as:

  • James: 0.5 words per second
  • Shanya = 3 words per seconds

The unit rates of Tristan and Ebony are not given.

So, we compare the rates of James and Shanya

3 words in a second is greater than 0.5 words in a second.

Hence, Shanya is the fastest typist

Read more about unit rates at:

brainly.com/question/11848573

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the greatest common factor of 36 or 45
    5·1 answer
  • If y varies inversely as x, and y = 5 as x = -2, find y for the x-value of 3.
    8·2 answers
  • There are 200 toothpicks in a regular-size box. If a jumbo-size box is made by tripling the length, width, and height of the reg
    10·1 answer
  • When is a parallelogram is a rhombus ?
    12·2 answers
  • A coordinate plane graph is shown. Point C is at negative 4 comma 3. Point D is at 1 comma 0. A segment connects the two points.
    8·2 answers
  • What is the solution of the system?<br> 10x – 2y = 24<br> 6x+2y = 8
    15·1 answer
  • The spoilage rate on a shipment of wheat is expected to be 20%. It was purchased at a cost of $5.35 per bushel. What should the
    5·2 answers
  • Help pls and explain!!
    6·1 answer
  • 20) Write a division number story with an answer of 1/4.<br><br> Be sure to ask a question.
    15·1 answer
  • The sum of three consecutive integers is forty -two. find the three numbers
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!