1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
2 years ago
15

Trouve la fraction équivalente à 6/14 dont le numérateur est 27

Mathematics
1 answer:
Aleks [24]2 years ago
5 0

Answer:

(81/7)/27

Step-by-step explanation:

6/14 = x/27

6/14 x 27 = x

x = 11.57 = 81/7

You might be interested in
Nineteen more than a number is less than 42
Lelechka [254]
We are trying to find the number that when added to 19, gives us less than 42. We can set up this simple inequality:

19 + x < 42

Now, subtract 19 from both sides:

x < 23

Our number can be anything less than 23.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a recipe for soup calls for 4 3/4 cup of water 1/2 teaspoon of salt, and 2 1/2 cups of mixed vegetables. if the recipe yields tw
tekilochka [14]
All we have to do is multiply by two

4 3/4 * 2 = 9 1/2 
1/2 * 2 = 1
2 1/2 * 2 = 5
7 0
3 years ago
The graph below shows the distance a train traveled over time.
Rzqust [24]

Answer:

B I do believe sorry if I'm wrong

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
IS THIS RIGHT <br> JUST ANSWER YES OR NO
Ivanshal [37]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

x^3 + 2x^2 - 9x - 18 = x^2(x + 2) - 9(x + 2) = (x + 2)*(x^2 - 9)

(x + 2)/(x + 2)(x^2 - 9) = 1 / (x^2 - 9)

==============

1/(x^2 - 9) * (x^2 - 9)/(3x  + 1) = 1/(3x + 1)


Yes B is correct.


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Donald spends a total of $17.43 on peanuts that cost $2.49 per pound. How many pounds of peanuts does he buy?
True [87]

Answer:

He bought 7 pounds of peanuts

Step-by-step explanation:

17.43/2.49=7

4 0
3 years ago
Other questions:
  • An equation for the line graphed is?
    7·2 answers
  • Help 10 points thx!! i will mark first person that answers branliest no joke
    14·2 answers
  • Can someone please answer this?
    7·1 answer
  • The random variable KK has a geometric distribution with mean 16. Which of the following is closest to the standard deviation of
    6·1 answer
  • Write 8x2 – 5 + 7x4 - 9x – X5 in standard form.
    7·1 answer
  • The width of a rectangle is 2x yards. The length of the rectangle is 7 yards more than the width.
    12·1 answer
  • 5/11 as a decimal explain how to fracture it.
    9·1 answer
  • A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
    15·2 answers
  • The Martinez family has 34 gallon of orange juice in the refrigerator. How many cups of orange juice are in the refrigerator?
    12·1 answer
  • What is the place value of 2 in the following numbers 48102​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!