1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
7

2) Check to see if x = 2 is the solution to this equation Explain your

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]3 years ago
3 0
X=2 is not the answer because when substituting 2 for x in both problems the answers are different.
-4(2)-12=-20
2(2)-8=-4
-20 does nothing equal to -4 which means x=2 is invalid
You might be interested in
The box plot on this page shows the total amount of time, in minutes, the students of a class surf the Internet every day:
maxonik [38]

Answer:

It would be Part B

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please explain it step by step I dont get it.
Ivenika [448]
So, we’re looking for the amount of money Tom needs to spend to get his free meal.
X + 30.25 >
X > 9.75

X is the additional amount that Tom needs to spend. You subtract 30.25 on both sides in order to solve for x.

So, your answer would be at least $19.75
5 0
2 years ago
Does anyone like math in this world?
larisa86 [58]

Answer:

i mean math is my second favorite subject

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x. Round the length to the nearest tenth. The diagram is not drawn to scale.
Gekata [30.6K]

Answer:

x ≈ 2879.4 m

Step-by-step explanation:

Measure of ∠DAC = 10°

Measure of ∠DAB = 90°

Measure of ∠BAC = 90° - 10° = 80°

By applying cosine rule in ΔABC,

cos(80°) = \frac{\text{Adjacent side}}{\text{Hypotenuse}}

              = \frac{AB}{AC}

0.17365 = \frac{500}{x}

x = \frac{500}{0.17365}

x = 2879.36

x ≈ 2879.4 m

4 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
kap26 [50]

Answer: $8.50/pound

Step-by-step explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solving equations with variables on both sides. Check answer pls
    13·2 answers
  • Brooklyn is a waitress at a restaurant. Each day she works, Brooklyn will make a guaranteed wage of $30, however the additional
    11·1 answer
  • Which correctly gives the location of the point (–14, 3)?
    7·2 answers
  • B. You used 13 gallons when you traveled 342 miles. How many miles did you<br> travel per gallon?
    10·1 answer
  • If SP = Rs 380 and sales tax is 4% then the amount of sales tax is
    9·1 answer
  • 0.5 ft
    13·1 answer
  • X+2y=19 and x+y=13 in substitution methood​
    7·1 answer
  • First, rewrite
    12·1 answer
  • Use multiplication to solve the proportion.​
    7·1 answer
  • Find the product of (4c-5)(7x^2m- 3x + 3)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!