1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
2 years ago
13

Please someone help Im confused

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]2 years ago
6 0

Answer:

Third one

Step-by-step explanation:

;b

You might be interested in
An artist agrees to paint a landscape painting at 0.30 per square inch. if the painting is 13 inches by 17 inches, how much shou
Yuri [45]
We know that
[area of the painting]=13 in* 17 in-----> 221 in²

if a<span>n artist  painting at
 $0.30 per --------------> 1 in</span>²
x$--------------> 221 in²
X=221*0.30------> x=$66.30

the answer is
$66.30
8 0
3 years ago
A family drove 357 miles in 5 hours, find the unit rate in miles per hour. DO NOT ROUND YOUR ANSWER
mixer [17]
Answer = 357/5 = 71.4 mile per hour
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of the side lengths triangle is 7:24:29 and it’s perimeter is 180 m. What are the side lengths of the triangle? Select
kakasveta [241]
Answer: Only 21:72:87


Explanation: We know that the side lengths are not simply 7, 24, and 29, as the sum of these is only 60.


Therefore, we need to find the scale factor they were multiplied by to have side lengths with a sum of 180.

We can use 7x+24x+29x=180.

This becomes 60x=180 and the scale factor is x=3.

7*3=21, 24*3=72, and 29*3=87.
6 0
2 years ago
On a certain day the exchange rate was 60 U.S dollars for 50 euro. How many U.S dollars were 70 euro worth that day?
Bezzdna [24]
70 euros in u.s dollars is $60
3 0
3 years ago
Peter records the time it takes him to finish an exercise routine. His two times are 58.39 min and 49.18 min. Johnny records his
evablogger [386]
All you do is add up Johnny and Peters time and then subtract those two answers to find the difference between the two runners. The answer is 30.77.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP FAST<br><br> answers:<br><br> a.) 4 <br><br> b.) 10 <br><br> c.) 6 <br><br> d.) 1
    7·1 answer
  • What is the circumference of a circle that has a area of 452.16
    6·1 answer
  • Showing work what does 9-6÷3 equal
    6·1 answer
  • What does m represent in the equation y=mx + b?
    7·2 answers
  • 44mi/h to yd/min convert unit rates
    6·1 answer
  • What is a random sampling
    9·1 answer
  • Evaluate function expressions <br><br> 3•f(-4)- 3•g(-2)
    10·2 answers
  • The value of sales at the shop decreases from 145,000 a year to 129,000 find the percentage decrease in the value of sales
    10·2 answers
  • What is c equal to in the equation 7c - 4 = 3c + 20
    10·1 answer
  • A company invests $12,000 to produce a product that will sell for $49.60. Each unit costs $7:45 to produce. (a) How many units m
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!