1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
2 years ago
13

Help no links!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Softa [21]2 years ago
8 0

Answer:

7.

A.) -⅔

B.) 3/-2

Step-by-step explanation:

from 1 to -1 you have to go down 2

from 2 to -1 you have to go down 3

therefore your slope is -⅔

from 3 to 6 you go up by 3

from 1 to -1 you go down by 2

therefore your slope is 3/-2

You might be interested in
I Need some help with this answer :)))))
gladu [14]

Answer:

it is 5 1/4

Step-by-step explanation:

you reduce the fraction by 2 then you answer that Wich give you 21/2 then gives you 5 1/4

6 0
3 years ago
Find SP when CP=Rs.400 and proft%=4%
kvasek [131]

Answer:

\boxed{Selling\ Price = Rs.\ 424}

Step-by-step explanation:

Cost Price = Rs. 400

Profit = 4 % of Cost Price

=> \frac{4}{100} * 600

=> 4 * 6

=> Profit = Rs. 24

Now, Selling Price = Cost Price + Profit

Selling Price = 400+24

Selling Price = Rs. 424

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help ! explain how you got the answer too pls:)
Likurg_2 [28]

Answer:

the answer is D

Step-by-step

14ab^3/7a^-2b^-1

= 14a^3b^4/7

=2a^3b^4

7 0
3 years ago
What are two consecutive numbers whose cubes differ by 331
Vinvika [58]
Jsnsjsjjsjsjsjsjsjsjsjsj hsjsjsjsj
5 0
3 years ago
Can u plzz help me with my homework
schepotkina [342]
The unit rate for Hakim's car is traveling 30 feet per second (I just simplified 600/20). Then the unit rate for Andre's motorcycle would be 25 feet per second (I simplified 300/12). So in conclusion, Hakim's car is traveling faster. So then, 30 > 25.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • If your math teacher said bounse pass what does it mean?
    10·1 answer
  • OOPS! Today I am supposed to tell my parents my grades on my last five math tests, but I forgot to bring the list home. I do rem
    15·2 answers
  • Use substitution to solve the system of linear equations. In your final answer, include all of your work.
    6·1 answer
  • What is the answer to this? And I would like if anyone else could explain how they got the answer for me to understand.
    11·1 answer
  • find the slope and y-intercept of the line that is parallel to y= -2x - 5 and passes through the point (-3,-3)
    12·1 answer
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • Please help me i really need help please help me please
    12·1 answer
  • Find the area of a triangle. h= 8.2yards b= 2.1 yards​
    8·1 answer
  • Please Help - Find the Volume
    5·2 answers
  • Calculate january's ending inventory and cost of goods sold for the month using average cost, perpetual system. (round average c
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!