1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
2 years ago
9

SOMEONE PLS HELP :(!!!!!!

Mathematics
1 answer:
diamong [38]2 years ago
6 0
It would be C as the answers
You might be interested in
Two spheres M and N have volumes of 500 cubic cm and 9500 cubic cm respectively. Find the ratio of their radii.
frosja888 [35]

Answer:

4.9:13.1

Step-by-step explanation:

V=4/3*pi*r^3

8 0
3 years ago
I need help with this please!
Korolek [52]

Answer:3/8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You want to buy an item that costs $100. Which is the most cost-effective choice for buying the item?
Lilit [14]
C. Buying it a percent discount without sales tax.

Because of not having to pay $10, so it is awesome.
5 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes,$7.75 for 2.5 pounds of broccoli,and $2.45 for 2.5 pounds of pears.What is the u
Sidana [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes. This means that the unit price for each potato would be

2.52/4.5 = 0.55556

Approximately $0.6 per pound.

The shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. This means that the unit price for each broccoli would be

7.75/2.5 = $3.1 per pound.

The shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. This means that the unit price for each pear would be

2.45/2.5 = $0.98 per pound

6 0
3 years ago
How much money is 1/2 of $11.00<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac
never [62]

$5.5

Step-by-step explanation:

½ × 11.00

5.5

Hope this helps. Have a good day!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression has a value that is equivalent to 5n + 13 when n=−5 ?
    6·1 answer
  • Factor the following expression, and verify that the factored expression is equivalent to the original: 16x²-8x-3
    15·1 answer
  • What is the measurement of an interior angle of a regular triangle
    9·1 answer
  • What percent of 25 is 14?
    13·2 answers
  • 1 million times 3.14
    13·1 answer
  • Find the measure of angle 2.<br><br> 60°<br> 90°<br> 120°<br> 30°
    7·2 answers
  • Please help i'm really stuck
    10·2 answers
  • Find the area of this circle
    10·2 answers
  • Which of the following conditions will guarantee that line l is parallel to line m in the diagram?
    8·1 answer
  • Janine's mom purchases six umbrellas for a total cost of $37. She has a coupon, which will save her 25 percent. In
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!