1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio039 [100]
3 years ago
6

Oliver Brush Company sells standard hair brushes. The following information summarizes Oliver​'s operating activities for 2018

​:
Selling and Administrative Expenses $52,704
Purchases 73,200
Net Sales Revenue 146,400
Merchandise Inventory, January 1, 2018 10,980
Merchandise Inventory, December 31, 2018 8,052


Requirements:
a. Calculate the operating income for 2018.
b. Oliver sold 6 comma 400 brushes in 2018. Compute the unit cost for one brush.
Business
1 answer:
ad-work [718]3 years ago
3 0

Answer:

a. $17,568

b. $22.88

Explanation:

Income Statement for 2018

Net Sales Revenue                                                       $146,400

Less Cost of Goods Sold :

Opening Merchandise Inventory            $10,980

Add Purchases                                        $73,200

Less Closing Merchandise Inventory     ($8,052)       ($76,128)

Gross Profit                                                                     $70,272

Less Expenses :

Selling and Administrative Expenses                         ($52,704)

Operating Income                                                          $17,568

Unit Cost = Total Sales Revenue / Total Sales Units

                = $146,400 / 6,400

                = $22.88

You might be interested in
In the ______________, households receive goods and services and pay firms for them.
ad-work [718]
Never gunna give you up never gunna let you down, sorry I don’t know the answer, oops…
4 0
3 years ago
Garcia Company issues 11.5%, 15-year bonds with a par value of $450,000 and semiannual interest payments. On the issue date, the
noname [10]

Answer:

                                  Journal Entry

Date   Account Titles and Explanation         Debit          Credit

Jan 1   Cash                                                    $511,875

                Bond payable                                                  $450,000

                Premium on bond payable                             $61,875

                ($450,000*13.75%)

           (To record issue of bonds at premium)

4 0
3 years ago
The Hi-Stakes Company has a number of importing and exporting transactions. Importing activities result in payables and exportin
Lorico [155]

Answer:

The Hi-Stakes Company

a. If the direct exchange rate increases, the dollar strengthens relative to the other currency.

b. If the indirect exchange rate increases, the dollar also strengthens relative to the other currency.

Explanation:

When the exchange rate increases, it means that more of the other currency is required in order to embark on importing and exporting transactions.  However, the increases will weaken the ability of the importing currency to afford the dollar-based goods, which have then being made more expensive.

3 0
3 years ago
Which of the following is a correct formula when markup is based on selling price
oksano4ka [1.4K]
<span>perhaps u want the formula for the percentage of markup, giving the cost and selling price.
..(selling price) = (cost) + (Markup)
..(selling price) - (cost) = (markup)
so,
..(markup)/(selling price)*100% = ((selling price) - (cost))/(selling price) * 100%
.. =(1 -(cost)/(selling price))*100%

</span>
5 0
3 years ago
Why do consumers and producers conduct marginal analyses?
Vedmedyk [2.9K]
Marginal analysis is to examine the added benefits versus the added cost of an activity. Consumers use marginal analysis unknowingly for their decisions everyday. While producers use marginal analysis as a tool for making a decision that will help them maximize their financial gain.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A firm sells a product in a purely competitive market. The marginal cost of the product at the current output of 200 units is $4
    5·1 answer
  • The Role of Risk
    12·2 answers
  • The world banks threshold for extreme poverty is 1.25 per person per day. how much annual income does this imply for a family of
    9·1 answer
  • If your daily commute time is an hour and today you worked an hour of overtime, how much time is added to your commute time for
    10·2 answers
  • ________ refers to a process of negotiations between workers and managers.
    11·1 answer
  • A modified DCF analysis is best for evaluating and selecting the optimal strategic alternative when a company has ___ goal(s) an
    11·1 answer
  • ________________analysis involves determining the appropriateness of training, given the company's business strategy, its resour
    9·1 answer
  • When Pete Mills went to withdraw $10,100 from the NFA Mutual fund, he was informed that the fund would charge 6 percent of the a
    7·1 answer
  • Neighbors Bicycles needed more bicycle seats. It decided to order gel seats in addition to the traditional seats it had always o
    7·1 answer
  • The following information is available from the records of a manufacturing company that applies factory overhead based on direct
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!