You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:i think there was a pic to go with this to
B(answer)
Hypotenuse = 5√6
Let the length of each leg be x, since it is Isosceles .
x² + x² = (5√6)²
2x² = (5 * 5 * √6 * √6)
2x² = 150
x² = 150/2
x² = 75
x = √75
x = √(25 * 3)
x = √25 * √3
x = 5√3
Answer:
5,308
Step-by-step explanation: