1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
3 years ago
15

Average movie prices in the United States​ are, in​ general, lower than in other countries. It would cost ​$80.40 to buy three t

ickets in Japan plus two tickets in Switzerland. Three tickets in Switzerland plus two tickets in Japan would cost ​$76.65. How much does an average movie ticket cost in each of these​ countries?
Mathematics
1 answer:
nignag [31]3 years ago
7 0
Its the fraction of 90-+40=160
You might be interested in
Simplify x^2+xy-yx+y^2 + y^2+yz-zy+z^2 + z^2+zx-xz+x^2
Artemon [7]

Answer:

2x^2 + 2y^2 + 2z^2

Step-by-step explanation:

x^2+xy-yx+y^2 + y^2+yz-zy+z^2 + z^2+zx-xz+x^2

First step is to put all the same ones together

( FYI, xy and yx is the same thing, just like how

2 x 3 and 3 x 2 is the same thing) this time I'll bracket the groups to make it easier on the eyes

(x^2 +x^2) + (xy - xy) +( y^2 + y^2) + (yz - yz) +

(z^2 +z^2) + (zx - zx)

2x^2 + 2y^2 + 2z^2

All the others just cancel themselves out, for example, xy-xy

When anything minus themselves it will become 0

7 0
3 years ago
Can someone help me please?? in Algblra2 - Variations, Progression, and Theorems
VashaNatasha [74]
If (y-1) is a factor of f(y), f(y)=0 when y=1.  So if you find that f(1)=0, then (y-1) is a factor of f(y).

f(y)=y^3-9y^2+10y+5

f(1)=1-9+10+5=7

Since f(1)=7, (y-1) is not a factor.
5 0
3 years ago
Use the diagram below to solve for x and y. Please help! Fast if possible.
Mila [183]

Answer:

x = 27

y = 29

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
shusha [124]
The answer is 3 9/10 c
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnutKieth has a box of 416 crayons the he wants to
Nadusha1986 [10]

Okay so for the first one all you have to do is divide 4.90 by 2.5 and get 1.96.                So your answer for the first on is $1.96.

For the second one you just have to divide 416 by 13 and you get 32.                            So each friend gets 32 crayons.

Hope this helped you (;

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the most appropriate name for the function described below.
    6·2 answers
  • What’s 30/100x500/1= (30% of 500)=
    13·2 answers
  • Arrange the following fractions in the descending order: 2/5, 7/10, 3/2, 15/30
    9·1 answer
  • Which is the graph of y – 3 = (-2/3)(x + 6)?
    8·1 answer
  • 2 1/3 x 4 4/5as a fraction
    9·2 answers
  • Martin deposited $2,000 into an account that earned 5% simple interest over 10 years. What is the amount of interest earned afte
    14·1 answer
  • Help!!
    11·1 answer
  • Jason worked 3 hours more than Keith. Jason worked 12 hours. Which equation represents this situation, if k is the numbers of ho
    10·1 answer
  • True or False . The sum of the relative frequencies is 100%.
    9·1 answer
  • If the slope of a line is -2, what is the slope of a perpendicular line?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!