1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Akimi4 [234]
3 years ago
5

Find the slope-intercept form of an equation of the line perpendicular to the graph of x – 3y = 5 and passing through (0, 6).

Mathematics
1 answer:
Artyom0805 [142]3 years ago
7 0

Answer:

y=-3x+6

Step-by-step explanation:

x-3y=5

y=1/3x-5/3

slope of perpendicular line is -3 (opposite reciprocals)

y=mx+b

x=0 and y=6

6=3x+b

6=3(0)+b

6=b

y=-3x+6

You might be interested in
During a carpet sale, a carpet company sold $6,792 worth of carpet. If they sold 849 square yards of carpet, what was the averag
Alika [10]

Answer:

The average price per square yard is $8.00

Step-by-step explanation:

From the question

849 yd² = $6,796

1 yd² = x

Cross Multiply

849 yd² × x = 1 yd² × $6,796

x = 1 yd² × $6,796/849yd²

x = $8.0047114252

Approximately = $8.00

Therefore, the average price per square yard is $8.00

3 0
3 years ago
The table shows the median home prices in Florida. What is the equation of a trend line that models a relationship between time
Diano4ka-milaya [45]
<span>1965 $50,400? not 100% sure! 

hope it helped</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help me please ?
drek231 [11]

The answer to your question is,

$8.84, since when you divide the numbers 67.99 and 13%, you get $8.84.

-Mabel <3

7 0
2 years ago
Can someone solve this? Number 25 only please.
V125BC [204]
0.06x0.06 = 0.0036 

dont wory about the zeros just the actual numbers than add the zeros
6 0
3 years ago
Dr.Cheeks tries to run at least 45 rotations on her hamster wheel each week.She has already run 6 rotations.
kodGreya [7K]

Answer:

She needs to do 39 more rotations.

Step-by-step explanation:

45-6=39

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • Using a rain gauge, Gerry determined that 1/2 inch of rain fell during 3/4 of an hour. What is the unit rate of rainfall in inch
    11·2 answers
  • Please help me with this question it’s a test and I need answers!!
    6·2 answers
  • What number should be added to both sides of the equation to complete the square?
    15·1 answer
  • Jeffrey works as a barista at a cafe. He earns tips plus an hourly wage of $8.50, both of which are included in his weekly paych
    12·2 answers
  • What is 45+(-15) +7
    15·1 answer
  • Covert the fraction to a decimal. <br> 1 1/3
    7·2 answers
  • Cube A has an edge length....
    13·2 answers
  • Find the surface area of a cylinder with a height of 4 yd and a base radius of 3 yd.​
    13·1 answer
  • A bookstore in the mall is trying to determine how many mall shoppers are interested in purchasing
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!