1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
2 years ago
10

Write an equation of the line in point-slope form that passes through the given points (-3,2) (5,5)

Mathematics
1 answer:
daser333 [38]2 years ago
3 0
I think it is: y=0.375x+3.125

a=(5-2)/(5- -3)=3/8=0.375

Find b

(5)=0.375(5)+b
(5)=1.875+b
5-1.875=b
b=3.125
You might be interested in
5x2/11. how do i find simplest form
adelina 88 [10]
Assuming you are multiplying 5 times 2/11 then you just put 5/1 because anything divided by 1 is still one, and then multiply 5/1 by 2/11. Meaning, 5 times 2 is 10. And 1 times 11 is 11. So it would be 2/11. You multiply the numerators(top number) and denominators(bottom number). 2/11 is already simplified
5 0
3 years ago
A Florida newspaper reported on the topics that teenagers most want to discuss with their parents. The​ findings, the results of
ANEK [815]

Answer:

Since Family's Financial Situation and Religion seem more of a Family Discussion, I would round 46% to 50%. Then 37% to 40%. Add 50% and 40% and you'll get 90%.

Step-by-step explanation:

And by percent confidence level, I hope you're talking about mine...I would say 99% confidence level....lol

8 0
2 years ago
Someone PLEASE help me !!
borishaifa [10]

Answer:

no lo entiendo lo que escribiste

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of these equations represent functions? Check all that apply. A. 3x2 - y2 = 1 B. y = 6x C. y = x2 - 2 D. y2 = x2
lara [203]
I'm pretty sure the answer is
<span>B. y = 6x
C. y = x2 - 2</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size &amp; P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Nth sequence term question
    8·1 answer
  • Hunter throws a basketball in the air with an initial velocity of 40 feet per second. He throws the basketball from a height of
    8·1 answer
  • What can you add to get 18 but multiply to get 180
    7·1 answer
  • Discuss the nature of the roots <br> x^2+6x=3
    10·2 answers
  • if a normal distribution has a mean of 132 and a standard deviation of 20 what is the value that has a z score of 1.8?
    12·2 answers
  • Add the following fraction 2/7 + 3/7
    15·2 answers
  • How far is the helicopter from the person, rounded to the nearest foot?
    6·1 answer
  • After 1 year, a bank account contains $7,746.90. After 2 years, the same account contains $7,901.84. Assuming no deposits or wit
    8·2 answers
  • An open box is formed from a rectangular piece of cardboard whose length is 8cm more than its width by cutting squares of 2cm fr
    10·1 answer
  • Please help!! Thanks!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!